Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
8°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

O zapomnianym Legionie Puławskim

DATA PUBLIKACJI: 2018-04-16 09:27 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP

1

O zapomnianym Legionie Puławskim 

W piątek 13 kwietnia br. w drozdowskim Muzeum odbył pokaz filmu „Zapomniany Legion” w reżyserii dokumentalisty Przemysława Bednarczyka. Pokaz był kolejnym z cyklu, który Muzeum Przyrody w Drozdowie realizuje we współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Film opowiada o losach jednostki sformowanej w latach 1914-1915 przez działaczy obozu narodowego, walczącej w trakcie I wojny światowej u boku Rosji. Powstanie Legionu było związane ze strategią Narodowej Demokracji i Romana Dmowskiego, a ta polegała na taktycznym sojuszu z Rosją, budowaniu polskich formacji – zalążków przyszłej polskiej armii oraz zjednoczeniu ziem polskich pod berłem cara, a więc doprowadzeniu do sytuacji w której Polacy znaleźliby się w jednym a nie trzech organizmach państwowych (potem przewidziane były kolejne etapy zdobywania pełnej niepodległości).

Historia Legionu Puławskiego to odpowiednik losów legionistów Piłsudskiego i jakkolwiek różne były ich strategie walki o wolność, obie formacje przyczyniły się do polskiej niepodległości. Z szeregów tych jednostek wyszło wielu zdolnych żołnierzy, tworzących kadrę oficerską polskiej armii po 1918 roku.

Wprowadzeniem i zarazem rozszerzeniem tematyki filmu o wątki lokalne związane z historią Ziemi Łomżyńskiej, była prelekcja adiunkta Muzeum Tomasza Szymańskiego. Wspomniał on o żołnierzach Legionu Puławskiego związanych z regionem (w Łomży był jeden z punktów werbunkowych do tej jednostki). Takim legionistą był m. in lekarz Jan Załuska, absolwent łomżyńskiego gimnazjum, organizator struktur endecji w regionie łomżyńskim, poseł do Sejmu Ustawodawczego wybrany z okręgu łomżyńskiego, który w Legionie kierował szpitalem polowym. Drugą ważną postacią był Lucjan Stanek, żołnierz Legionu, skierowany w roku 1938 do Łomży by objąć dowództwo 33 Pułku Piechoty. Dowodził pułkiem podczas kampanii wrześniowej, w obronie Łomży oraz Nowogrodu. Z XIX-wiecznymi właścicielami majątków w okolicach Łomży był blisko spokrewniony drugi dowódca Legionu Jan Rządkowski (ta odnoga rodziny łomżyńskie strony opuściła w połowie XIX wieku).

Drugim wątkiem prelekcji był okres walk w pobliżu Łomży, w 1915 roku, gdy z obu stron Narwi grzmiały armaty wrogich armii, a drozdowski majątek był zajęty przez rosyjskie wojsko (wykopano na jego terenie okopy i ustawiono armaty). Miał wtedy miejsce nalot sterowców (zeppelinów) na Łomżę. Tragedią niemałej części mieszkańców Łomży i okolicznych wsi była przymusowa ewakuacja na wschód i konieczność opuszczenia rodzinnych domostw.

 

190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

„O produktach na poważnie” – spotkanie w Starostwie Powiatowym w Łomży

lut 12, 2020
Czytaj więcej

Biuro Senatora Marka Komorowskiego otwarte!

lut 14, 2020
Czytaj więcej