Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
3°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Dolny Dwór w Drozdowie, Muzeum Przyrody, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Łomżyńskie obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

DATA PUBLIKACJI: 2018-03-01 15:22 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
To święto obchodzone od 2011 roku, które wrosło już w przestrzeń życia Miasta, Powiatu i Polski. Jest namacalnym znakiem, że pamięć o Żołnierzach Niezłomnych trwa, że pamięć o nich jest żywa. Kwiaty złożone w dniu dzisiejszym przez delegacje władz samorządowych, wojska, harcerzy i szkół pod pomnikiem poświęconym Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956 w Łomży są symbolicznym wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za ich świadectwo męstwa i niezłomnej postawy patriotycznej, za stała gotowość ofiary w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego.

6

Wyklęci przez dziesięciolecia „z naszej pamięci narodowej”, powracają z zapomnienia i niebytu przypominając nam o tych wartościach i postawach, dzięki którym nasza Ojczyzna przetrwała najtrudniejsze chwile  dziejowe.

Żołnierze Wyklęci, stali się ważną częścią naszego dziedzictwa historycznego, ważną częścią naszej narodowej, polskiej pamięci.

Z biogramami Żołnierzy Niezłomnych podziemia niepodległościowego będzie można zapoznać się do godz. 16.00 w Domku Pastora przy ul. Krzywe Koło w Łomży oraz obejrzeć filmy dotyczące patriotycznego podziemia. Przedsięwzięcie w ramach akcji „Namioty Wyklętych”, zorganizowało  Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej.

O godz. 18. w Katedrze sprawowana będzie Msza Święta w intencji „Żołnierzy Wyklętych”.

Następnie sprzed Katedry pod pomniki żołnierzy AK i NSZ przy Szkole Muzycznej przejdzie V Łomżyński Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowany przez ONR.

W najbliższą niedzielę 4 marca o godz. 13.00 na terenie fortu nr 3 przy strzelnicy będzie można po raz 6 uczestniczyć w „Ogólnopolskim Biegu  Wilczym Tropem” organizowanym także w Piątnicy. W tym biegu uczestnicy mają do pokonania  dystans o długości 1963 metrów.

Zapraszamy  serdecznie wszystkich mieszkańców  Łomży i Powiatu Łomżyńskiego na tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

190916031417.jpg

Łomżyńskie Anioły Biznesu 2019 wręczone!

wrz 25, 2019
Czytaj więcej

Piotr Domalewski reżyser "Cichej nocy" uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa

paź 02, 2019
Czytaj więcej

I Łomżyński Kongres Rolnictwa Ekologicznego

paź 30, 2019
Czytaj więcej

Połamaliśmy się opłatkiem

gru 19, 2019
Czytaj więcej