Motyl

Powiat Łomżyński

Łomżyńskie obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

To święto obchodzone od 2011 roku, które wrosło już w przestrzeń życia Miasta, Powiatu i Polski. Jest namacalnym znakiem, że pamięć o Żołnierzach Niezłomnych trwa, że pamięć o nich jest żywa. Kwiaty złożone w dniu dzisiejszym przez delegacje władz samorządowych, wojska, harcerzy i szkół pod pomnikiem poświęconym Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956 w Łomży są symbolicznym wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za ich świadectwo męstwa i niezłomnej postawy patriotycznej, za stała gotowość ofiary w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego.

Wyklęci przez dziesięciolecia „z naszej pamięci narodowej”, powracają z zapomnienia i niebytu przypominając nam o tych wartościach i postawach, dzięki którym nasza Ojczyzna przetrwała najtrudniejsze chwile  dziejowe.

Żołnierze Wyklęci, stali się ważną częścią naszego dziedzictwa historycznego, ważną częścią naszej narodowej, polskiej pamięci.

Z biogramami Żołnierzy Niezłomnych podziemia niepodległościowego będzie można zapoznać się do godz. 16.00 w Domku Pastora przy ul. Krzywe Koło w Łomży oraz obejrzeć filmy dotyczące patriotycznego podziemia. Przedsięwzięcie w ramach akcji „Namioty Wyklętych”, zorganizowało  Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej.

O godz. 18. w Katedrze sprawowana będzie Msza Święta w intencji „Żołnierzy Wyklętych”.

Następnie sprzed Katedry pod pomniki żołnierzy AK i NSZ przy Szkole Muzycznej przejdzie V Łomżyński Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowany przez ONR.

W najbliższą niedzielę 4 marca o godz. 13.00 na terenie fortu nr 3 przy strzelnicy będzie można po raz 6 uczestniczyć w „Ogólnopolskim Biegu  Wilczym Tropem” organizowanym także w Piątnicy. W tym biegu uczestnicy mają do pokonania  dystans o długości 1963 metrów.

Zapraszamy  serdecznie wszystkich mieszkańców  Łomży i Powiatu Łomżyńskiego na tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

2018-03-01 15:22 Opublikował: Wydział PRiK

Starostwo Powiatowe Łomża

Starostwo Powiatowe w Łomży
ul. Szosa Zambrowska 1/27
tel. (086) 215 69 00
fax. (086) 215 69 04 E-mail:starosta.blm@powiatypolskie.pl

Newsletter


Wykonanie strony: speed s.c.