Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
8°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

„Fugaces” Sofii Casanovy Lutosławskiej w madryckiej Casa de Galicia

DATA PUBLIKACJI: 2017-12-20 10:58 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP

4

 

„Fugaces” - taki nosi tytuł tomik poezji Sofii Casanovy Lutosławskiej, wznowiony po latach w Hiszpanii. Gratulujemy pięknie wydanej publikacji wydawcy- Ediciones Torremozas oraz naszej znajomej ambasadorce Sofii - dr Amelii Serraller, która przygotowała obszerny wstęp do wyboru wierszy. Cieszymy się, że promocja wydawnictwa, dyskusja i recytacja „były bardzo żywe i wzruszające”.

Hiszpańskojęzycznym osobom polecamy linki:

Sofía Casanova en la Casa de Galicia, nota de prensa

http://www.cronicasdelaemigracion.com/articulo/galicia/casa-galicia-madrid-acogio-presentacion-poemario-%E2%80%98fugaces%E2%80%99-corunesa-sofia-casanova/20171215135411083890.html

Sofia Casanova Lutosławska (1861-1958), zanim poznała swego przyszłego, polskiego męża – Wincentego Lutosławskiego, była cenioną hiszpańską poetką. I choć Hiszpanie wyróżnili ją Wielkim Krzyżem Dobroczynności i nominowali do literackiego Nobla, pozostała do końca w ojczyźnie męża. W Polsce przeżyła obie wojny i komunizm.

Wyjazd z Hiszpanii nie oznaczał dla Sofii rozstania się z piórem. Pisała o Polsce artykuły do madryckich gazet, tłumaczyła na hiszpański „Quo Vadis". Kiedy wybuchła I wojna światowa, wysyłała relacje do hiszpańskiego dziennika „ABC", którego została stałą korespondentką.

W wyniku zawieruchy wojennej poznała również Rosję - tam stała się świadkiem obydwu rewolucji. W swoich kronikach, z niezwykłą spostrzegawczością i troską opisała życie w tej części Europy.

Sofia Casanova i jej spuścizna literacka są mało znane. Muzeum w Drozdowie czyni starania, by to zmienić. W 2011 roku zorganizowano międzynarodową konferencję w 150. rocznicę urodzin poetki „Sofia Casanova Lutosławska - hiszpańska pisarka, Polka z wyboru" z udziałem m.in. przedstawicieli telewizji hiszpańskiej. Wydano publikację pokonferencyjną oraz powieść „Więcej niż miłość” (obie publikacje dostępne w muzealnej sprzedaży internetowej).

Obecnie czynimy starania, by przetłumaczyć i wydać reportaże Sofii, zebrane niedawno w Hiszpanii przez biografkę Sofii, Rosario Martinez. Sofia napisała ok. 600 reportaży. Jak wyglądała Polska i Europa tamtych czasów widziana oczyma tak inteligentnej i wrażliwej cudzoziemki? Życzymy sobie i czytelnikom, abyśmy mogli się jak najszybciej o tym przekonać!190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

„O produktach na poważnie” – spotkanie w Starostwie Powiatowym w Łomży

lut 12, 2020
Czytaj więcej

Biuro Senatora Marka Komorowskiego otwarte!

lut 14, 2020
Czytaj więcej