Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
13°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Nagrody Starosty Łomżyńskiego 2017

DATA PUBLIKACJI: 2017-11-29 11:05 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W samym centrum działań samorządu-sali obrad Rady Powiatu Łomżyńskiego odbyło się wręczenie dorocznych NAGRÓD STAROSTY ŁOMŻYŃSKIEGO. Wyróżnienia z rąk Pani Elżbiety Parzych – Starosty Łomżyńskiego oraz Pana Jarosława Kuleszy Przewodniczącego Rady Powiatu i Pana Lecha Marka Szabłowskiego-Wicestarosty Łomżyńskiego odebrała trójka LAUREATÓW.
Zdjęcie

14
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

 

NAGRODZENI to barwne, cenione powszechnie osobowości,które swoim talentem, aktywnością, dokonaniami, wywarły wpływ na kształt życia kulturalnego i społeczno-gospodarczego Ziemi Łomżyńskiej, wzbogacając je. Wniosły znaczący wkład w popularyzację i rozwój kultury, sportu.

Nagrodę Starosty Łomżyńskiego za całokształt dokonań w dziedzinie kultury otrzymała Pani Teresa Adamowska.

Pani Teresa Adamowska to wszechstronna artystka o renesansowej pełni uzdolnień, artysta malarz, nauczyciel rysunku i malarstwa w LP im. W. Kossaka w Łomży, wychowawca wielu pokoleń młodzieży. Wachlarz umiejętności i talentów Nagrodzonej jest imponujący

W dorobku artystycznym Teresa Adamowska ma 30 wystaw indywidualnych oraz udział w przeszło 60 prezentacjach zbiorowych i 11 międzynarodowych plenerach Stowarzyszenia „Stopka”, a także kilku innych m.in. Muzeum Przyrody w Drozdowie.

Jest indywidualnością artystyczną. Łączy zdolności i osiągnięcia w zakresie malarstwa sztalugowego, scenografii teatralnej, ilustracji książkowej z literackimi.

Oddana pracy społecznej, zwłaszcza w Towarzystwie Ziemi Łomżyńskiej, bezinteresownie opracowuje projekty graficzne wystaw. Jest autorka cieszących się ogromnym zainteresowaniem kart świątecznych w cyklu „Betlejem Łomżyńskie”, „Łomżyńskie Alleluja” z lokalnymi elementami graficznymi i poezją Jej autorstwa.

Ilustruje szereg wydawnictw np. popularna książkę "Spacer z jelonkiem po zabytkach Łomży. Przewodnik nie tylko dla dzieci". Była autorką scenografii teatralnych m.in. w teatrze przy Parafii „Krzyża Świętego” w Łomży. Udzielała konsultacji plastycznych w ramach współpracy z samorządem powiatu łomżyńskiego.

Stworzyła własną, odrębną koncepcję portretu, będącego realistycznym studium psychologicznym. U Adamowskiej portretowani po prostu są, żyją niemal biologicznie.

Wykształciła niepowtarzalny, indywidualny styl malarski, własny język plastyczny, rozpoznawalny, z mistrzowskim operowaniem światłem, bogactwem środków wyrazu.

Twórczość Pani T. Adamowskiej niezmiennie zachwyca, posiada swoisty klimat i głębię, Odbija się w niej lokalna rzeczywistość pejzaże, architektura, ludzie wielcy i ci zwyczajni. Tak jak to bywa u artystów niezwykle utalentowanych, to co lokalne, na wskroś łomżyńskie za sprawą ich talentu urasta do wymiaru ogólnopolskiego staje się znakiem rozpoznawalnym.

Nagrodę Starosty Łomżyńskiego za całokształt dokonań w dziedzinie inicjatyw społeczno- gospodarczych w powiecie łomżyńskim otrzymała Pani Katarzyna Modzelewska.

Pani Katarzyna Modzelewska jest Prezesem Fundacji Sztuk i Dialogu w Jedwabnem, wcześniej Fundacji Narwiańskiej w Drozdowie, ekspertem w dziedzinie pozyskiwania i rozliczania środków zewnętrznych, pozabudżetowych, w tym z Unii Europejskiej, pracownikiem jednostek samorządu terytorialnego - Gminy Łomża, wcześniej Starostwa Powiatowego w Łomży, współtwórcą szeregu przedsięwzięć w przestrzeni społecznej - kultury, oświaty, gospodarki.

Nagrodzona posiada znaczący dorobek i doświadczenie zawodowe związane z przygotowaniem dokumentacji aplikacyjnej, pozyskaniem, zarządzaniem i wdrażaniem projektów.

Była autorką, współautorką, kierownikiem projektów z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w latach 2008-2013, m.in. takich jak: ”Agroturystyka kluczem do zwiększenia dochodów gospodarstw rolnych w powiecie łomżyńskim”, ”Aktywna sołtyska-aktywna wieś” „Kwalifikacje na czasie-praca w zasięgu ręki”, „Nowy zawód- nowe możliwości”, „Spółdzielnia socjalna-moja własna szansa na pracę”, ”Specjalizacja- motorem sukcesu zawodowego”. Projekty były kierowane do osób bezrobotnych, domowników zamieszkujących tereny wiejskie, pracowników małych i średnich przedsiębiorstw, administracji. Pozwoliły wielu osobom podnieść kompetencje i odnaleźć się na rynku pracy .

Dokonywała oceny ofert zadań publicznych na rzecz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nagrodzona działając społecznie w sektorze pozarządowym jako Prezes Fundacji, Sztuk i Dialogu współpracuje z lokalnymi przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i Instytucjami Kultury, w tym: MP w Drozdowie i ROK w Łomży, pozyskując środki pozabudżetowe na cele statutowe tych organizacji, instytucji z wszystkich możliwych źródeł.

W ramach współpracy Fundacji:

- z Muzeum Przyrody w Drozdowie zrealizowano m.in. wystawy: „Życie i twórczość Witolda Lutosławskiego” , „Działalność sejmowa Adama Chętnika”, wydano publikacje: „Pamiętniki „ Wacławy Lignowskiej”, „Sofia Casanova Lutosławska- hiszpańska pisarka, Polka z wyboru”, „Witold Lutosławski-portret rodzinny”, zorganizowno” Spotkania Pokoleń w Kręgu Kultury Ziemiańskiej”, cykliczne „Dni Ziół Narwiańskich i plenery malarskie.

- z ROK-iem kolejne edycje „ Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie”, „Przeglądu Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego”, Cyklu Festiwali Tematycznych –„ Piosenka jest dobra na wszystko”.

To dzięki Pani Katarzynie, Jej talentowi i zaangażowaniu społecznemu możliwa była realizaca przedsięwzięć o charakterze ogólnopolskim, międzynarodowym w przestrzeni kultury i spoleczno-gospodarczej.

Nagrodę Starosty Łomżyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sportu otrzymał Pan Piotr Łobodziński.

Niejako na naszych oczach narodziła się nowa dyscyplina sportu Biegi po schodach (ang.tower running, Dyscyplina, którą na świecie uprawia około 100 tys. osób. Połowa z nich to Amerykanie. Na arenie międzynarodowej sukcesy osiągają Polacy. Najbardziej znanym zawodnikiem z naszego kraju jest Piotr Łobodziński

Pan Piotr Łobodziński to światowej sławy Towerrunner, polski lekkoatleta, reprezentujący barwy lokalnego klubu LŁKS „ Prefbet Śniadowo” Łomża, wielokrotny medalistą Mistrzostw Polski w biegach przełajowych, biegach górskich oraz na orientację.

Od 2011 roku specjalizuje się w towerrunningu czyli w biegach po schodach, odnosząc w tej dyscyplinie największe sukcesy.

Jest aktualnym Mistrzem Świata w Bieganiu po Schodach (Doha, Katar 2015r),

  • czterokrotnym zdobywcą klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (2013, 2014, 2015, 2016) (Towerrunning World Cup, oraz czterokrotnym mistrzem Polski w tej dyscyplinie (2011, 2012 i 2016, 2017r.),

  • a także Mistrzem Europy w bieganiu po schodach 2014r., Wicemistrzem 2016r. oraz brązowym medalistą w 2012r.

  • zwycięzcą międzynarodowego cyklu Vertical World Circuit w 2014, 2015, 2016 roku i 2017 r. organizowanego przez International Skyrunning Federation (ISF).

Są to tzw. biegi pionowe w najwyższych budynkach świata. Niedzielnym zwycięstwem 12 listopada 2017r. w Osace w Japonii zawodnik z Łomży triumfował w najwyższym japońskim biurowcu, z meta zlokalizowaną na wysokości 300 metrów. W Hong Kongu przypieczętował zwycięstwo w całym cyklu Vertical World Circuit w 2017roku.

Do Niego należą zwycięstwa w prestiżowych biegach na najsłynniejszych budowlach globu : Empire State Buildingw Nowym Jorku w 2017r. i na Wieży Eiffla (2015, 2016, 2017r.) w Paryżu. Tu 1665 stopni na 3 taras widokowy pokonał w 7 minut i 50 sekund z udziałem wyselekcjonowanych zawodników

Podczas swojej 6 letniej kariery sportowej w towerrunningu Piotr Łobodziński wziął udział w ponad 103 biegach na schodach w budynkach na całym świecie, z czego 97 razy stawał na podium , 66 razy zwyciężył. Startował w 27 krajach m.in. USA, Chiny, Japonia, Hong Kong, Singapur, Korea Południowa, Filipiny, Tajwan, Brazylia, Australia, Kolumbia, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz wielu europejskich. Zdobywał budynki od 183 m wysokości i 932 stopnie w Londynie po 484m i 2120 schodów w Hong Kongu.

Nagrodzeni otrzymali statuetkę autorstwa Pani Edyty Barańskiej – cenionego artysty plastyka z Gdańska, projektantki wzornictwa przemysłowego oraz nagrodę pieniężną.

Muzycznym akcentem w trakcie uroczystości był dedykowany LAUREATOM NAGRODY STAROSTY nastrojowy koncert w wykonaniu Marty Żelechowskiej ( wokal) i Grzegorza Sekmistrza ( pianino).

Uroczystości towarzyszyła wystawa prac będących pokłosiem pleneru malarskiego organizowanego we współpracy Muzeum Przyrody w Drozdowie z Fundacją Sztuk i Dialogu, na której można było zobaczyć prace Nagrodzonej-Teresy Adamowskiej.

Uroczystość prowadziła E.Gosk

Gratulujemy Laureatom Nagrody Starosty Łomżyńskiego życzymy wszelkiej pomyślności i kolejnych sukcesów.

 

190916031417.jpg

XXVII FESTIWAL MUZYCZNE DNI DROZDOWO – ŁOMŻA 24 lipca – 2 sierpnia 2020

lip 14, 2020
Czytaj więcej

Rządowe wsparcie dla naszego samorządu!

wrz 03, 2020
Czytaj więcej

Nabór wniosków o Stypendium Starosty Łomżyńskiego na rok szkolny 2020/2021

wrz 03, 2020
Czytaj więcej

100. rocznica urodzin Papieża Jana Pawła II, Świętego Kościoła katolickiego

maj 18, 2020
Czytaj więcej