Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
17°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Relacja z koncertu w Muzeum Przyrody w Drozdowie

DATA PUBLIKACJI: 2017-11-28 08:25 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP

7

MYASKOVSKY Cello Sanatas

Rosyjski kompozytor - Nikolai Yakovlevich Myaskovsky, urodził się w 1881 roku, w – co nie jest do końca ustalone – Twierdzy Modlin lub Łomży. Wyróżnia go obszerność dorobku, który obejmuje m.in. dwadzieścia siedem symfonii i dziewięć sonat fortepianowych. Muzyka kompozytora, choć rzadko, rozbrzmiewa w wielu salach koncertowych na całym świecie. W sobotni wieczór 25 listopada 2017 roku rozbrzmiewała również w salonie Lutosławskich w Drozdowie.

Cello Sonata No. 1 in D major, Op. 12 oraz, na prośbę słuchaczki, fragment Cello Sonata No. 2 in A minor, Op. 81 zagrały Małgorzata Namiot – wiolonczela i Dominika Bućko – fortepian.

Myaskovsky był uczniem Reinholda Gliera, Anatolija Liadowa, Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. W swojej twórczości nawiązywał do tradycji muzyki rosyjskiej z XIX wieku, zwłaszcza Piotra Czajkowskiego. W całej swojej działalności muzycznej był bardzo wysoko cenioną postacią w kręgach akademickich, również ze względu na swoją działalność pedagogiczną. Prowadził klasę kompozycji w Konserwatorium Moskiewskim, imię kompozytora nosi dziś Biała Sala tego Konserwatorium. Wśród jego uczniów znalazło się wielu wybitnych artystów, m. in. Chaczaturian i Kabalewski. Utrzymywał stały kontakt z Szostakiewiczem i Prokofiewem, z tym ostatnim łączyła go wieloletnia przyjaźń.

Popularyzujący muzykę Nikolaia Myaskovskiego zespół Pianoce Duo założony został w 2014 roku przez dwie rozmiłowane w muzyce kameralnej młode artystki pianistkę Dominikę Bućko oraz wiolonczelistkę Małgorzatę Namiot. Ich repertuar obejmuje wszystkie epoki i style muzyczne, od baroku po dzieła XX-wieczne. Duet kształci się pod kierunkiem mgr Macieja Krassowskiego, oprócz tego aktywnie uczestniczył w warsztatach kameralnych prowadzonych przez: Romana Hoffmanna, The Berlin Piano Trio, Marcina Sikorskiego, Tomasza Lisieckiego, Macieja Mazurka, Reginę Michalak. Zespół ma na swoim koncie osiągnięcia o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym, m.in.: I miejsce na VIII Konkursie Muzyki Kameralnej „Saskambiai” w Wilnie, I miejsce na IV Konkursie Duetów Fortepianowych w Ełku oraz I miejsce na VII Konkursie Muzycznym „Musicalmuseo” w Caltanissetcie.

W związku z otrzymaniem stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku na rok 2017, duet mógł wydać swoją pierwszą płytę z muzyką Nikolaia Myaskovskiego.190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

„O produktach na poważnie” – spotkanie w Starostwie Powiatowym w Łomży

lut 12, 2020
Czytaj więcej

Biuro Senatora Marka Komorowskiego otwarte!

lut 14, 2020
Czytaj więcej