Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
8°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Starosta Łomżyński z medalem za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej i Byłych Więźniów

DATA PUBLIKACJI: 2017-11-14 14:24 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP

10
W Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży odbyła się uroczystość patrona szkoły pt. „Dla Niepodległej”. W jej trakcie Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i Starosta Łomżyński Elżbieta Parzych, z rąk Jana Karczewskiego, odebrali medale za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej i Byłych Więźniów Politycznych.


Piątkowe spotkanie w „Mechaniaku” było przede wszystkim uroczystością patrona szkoły, Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dyrektor tej placówki Jacek Kocoń przypomniał, że drogi do niepodległości były kręte i różne. – Do jej odzyskania doprowadziły nie tylko sytuacja międzynarodowa, słabość naszych zaborców i wojny między nimi. To Polacy sami ją sobie wywalczyli, sami ją sobie nadali, bo im się należała – mówił dyrektor Jacek Kocoń. Wymienił przy tym powstania narodowe: kościuszkowskie, listopadowe i styczniowe, strajk dzieci we Wrześni walczących o język polski, trwanie przy polskiej ziemi na przykładzie wozu Drzymały, twórczość kulturalną Mickiewicza, Słowackiego, Sienkiewicza i Matejki, czy wreszcie postawę kościoła katolickiego. – Te drogi były różne: Piłsudskiego, Paderewskiego, Dmowskiego, Korfantego. Ale miały one jedną myśl, myśl niepodległej Polski – mówił dyrektor ZSMiO podkreślając, że niezależnie od tego co wyznajemy, w co wierzymy i jakie są nasze ideały, to dziś Polska jest naszym wspólnym domem. 
Uroczystość zakończył montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów szkoły oraz wspólna modlitwa za poległych w walkach o odzyskanie niepodległości i w obronie Ojczyzny.

 

foto i źródło: www.lomza.pl

190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

„O produktach na poważnie” – spotkanie w Starostwie Powiatowym w Łomży

lut 12, 2020
Czytaj więcej

Biuro Senatora Marka Komorowskiego otwarte!

lut 14, 2020
Czytaj więcej