Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
10°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Subregion Łomżyński przedsiębiorczy i wiarygodny partner w biznesie.

DATA PUBLIKACJI: 2017-10-24 15:23 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W ramach projektu pn. "Subregion Łomżyński najbardziej innowacyjny w województwie podlaskim i wiarygodny partner w biznesie" realizowanego przez Powiat Łomżyński w partnerstwie z Łomżyńskim Forum Samorządowym w dniach 19-20 października br. odbyło się I Forum Gospodarcze Subregionu Łomżyńskiego. Pierwszy dzień Forum przebiegał pod hasłem „Oblicza innowacyjności Subregionu Łomżyńskiego i jego wizja rozwoju”. Dzień drugi poświęcony był możliwościom rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Odbyły się też targi, na których prezentowały się firmy z Subregionu.

57

Udział w Forum wzięło blisko 60 przedstawicieli samorządu i biznesu z 7 krajów: Niemiec, Łotwy, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Włoch, Serbii a także przedsiębiorcy z subregionu, przedstawiciele administracji rządowej, samorządowcy w tym władze powiatu łomzyńskiego w osobach Elżbiety Parzych Starosty Łomżyńskiego i Lecha Szabłowskiego Wicestarosty oraz radni powiatu z Przewodniczącym Rady Jarosławem Kulesza na czele, reprezentanci władz województwa, parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu, uczelni oraz uczniowie i studenci.

Uczestników I dnia Międzynarodowego Forum Gospodarczego Subregionu Łomżyńskiego wydarzenia powitali organizatorzy w osobach Wicestarosty Powiatu Łomżyńskiego Lecha Szabłowskiego oraz Prezes Łomżyńskiego Forum Samorządowego Agnieszki Muzyk. Poza powiteniem przybyłych gości z regionu i zagranicy organizatorzy przybliżyli ideę projektu, jego cel i zadania. Przypomnieli, iż projekt został doceniony i dofinansowany ze środków Ministarstwa Spraw Zagranicznych w ramach w ramach konkursu Dyplomacja Publiczna 2017 - komponent "Wymiar samorządowy i obywatelski polskiej polityki zagranicznej 2017".

Pierwszego dnia Forum swoje wystąpienia mieli:

  1. „Polska coraz bardziej innowacyjna?” – prof. dr hab. Henryk Wnorowski Kierownik Katedry Nauk o Przedsiębiorstwie Uniwersytetu w Białymstoku.
  2. „Integracja procesów wyzwaniem przyszłości” – Marcin Mateusz Kneć  Prezes Zarządu Automatyka Wschód Sp. z o.o.
  3. Założenia strategii biznesowej dla Subregionu – „Plan Rozwoju Innowacji w Subregionie Łomżyńskim” –  Rafał Mejsak – Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku.
  4. „Automatyzacja, wizualizacja, optymalne wspieranie procesów technologicznych i pracy ludzkiej” – Darek Szymański Prezes firmy „Plus Automatyka” i „LOGISYSTEM Sp z o.o.”.
  5. „Dyplomacja ekonomiczna” – Agata Czyrsznic – Dobrowolska Radca ministra, Departament Współpracy Ekonomicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zanim jednak rozpoczęła się część merytoryczna Forum głos zabrali przedstawiciele władz województwa w osobach Bohdana Paszkowskiego Wojewody Podlaskiego, miasta Łomża w osobie Mariusza Chrzanowskiego – Prezydenta Miasta Łomży oraz Lech Antoni Kołakowski Poseł na Sejm RP. Wszyscy mówcy podkreślali ważność tego wydarzenia i potrzeby promocji przedsiębiorców zlokalizowanych na terenie Subregionu Łomżyńskiego a szczególnie tych, którzy wykorzystują nisze rynkowe i wdrażają innowacje produktowe, technologiczne czy produkcyjne.

Następnie goście z zagranicy wyruszyli na wizyty studyjne do firm z Subregionu Łomżyńskiego. Delegacje wyruszyły w dwóch kierunkach. Jeden w kierunku Łomża – Zabiele – Kolno – Grajewo - Łomża. Drugi w kierunku Łomża – Wysokie Mazowieckie – Sokoły – Łomża. W Zabielu (gm. Kolno) grupa odwiedziła firmę Aimcontrolers, która specjalizuje się w ulepszaniu kontrolerów do konsol Xbox i Playstation. Jest to firma rodzinna zatrudniająca 10 osób. Najwięcej zleceń firma realizuje dla klientów z Niemiec i Anglii. Następnie grupa udała się do firmy Domczar w Kolnie, która specjalizuje się w produkcji prefabrykowanych łazienek przeznaczonych do stosowania w tradycyjnych konstrukcjach budowlanych. Kabiny łazienkowe są transportowane na budowę jako elementy w pełni wyposażone i umeblowane, gotowe do użycia po podłączeniu do głównych instalacji w budynku. Są one wygodną alternatywą dla tradycyjnie budowanych łazienek, oferując znaczne korzyści dla każdego projektu. Prefabrykowane łazienki są dobrze znanym rozwiązaniem w Europie, jak również w Ameryce i Azji. To także firma rodzinna. Swoje produkty sprzedaje głównie za granicę do Niemiec, Francji, Belgii czy Anglii. Do gości z zagranicy swoje słowa skierował także Burmistrz Kolna Andrzej Duda, który po krótce opowiedział o historii miasta Kolno oraz o możliwościach współpracy, w tym o dostępnych terenach inwestycyjnych na terenie miasta. W Grajewie grupa odwiedziła firmę Zakrem, która jest jedną z pięciu firm w Europie zajmująca się produkcją wózków paletowych (tzw. paleciaków) ręcznych i elektrycznych, kontenerowych, wózków podnośnikowych. Firma wprowadza innowacje w zakresie

Druga grupa odwiedziła przedsiębiorstwo Michał ZPUH Krzysztof Targoński z Wysokiego Mazowiecka zajmującym się produkcją silosów paszowych oraz zbożowych, Centrum Turystyczno-Rehabilitacyjne Zakład Aktywności Zawodowej w Krzyżewie w gm. Sokoły oferującym usługi z zakresu rehabilitacji, hotelarstwa, rekreacji i hipoterapii oraz NZOZ “MD CARE” - Centrum Rehabilitacji i Adaptacji w Dworakach Staśki w gm. Sokoły oferującym wysoki standard pobytu, leczenia i opieki.

Uczestników II dnia międzynarodowego wydarzenia ponowanie powitali organizatorzy Forum w osobach Wicestarosty Powiatu Łomżyńskiego Lecha Szabłowskiego oraz Prezes Łomżyńskiego Forum Samorządowego Agnieszki Muzyk. Pani Prezes w swoim krótkim wystąpieniu nawiązała do pierwszego dnia Forum. - Ten dzień był niezwykle intensywny. Były wykłady, wizyty studyjne w firmach z subregionu łomżyńskiego, które wdrażają u siebie innowacje. Nasi goście zagraniczni byli pozytywnie zaskoczeni, że mamy do zaoferowania tak wiele pod względem gospodarczym – mówiła. Nie zabrakło też rozmów kuluarowych, podczas których nawiązywano wiele "bezcennych relacji". - Słyszałam nawet, że wręcz dochodziło do spisywania kontraktów na serwetkach – żartowała pani Prezes.

Dzień drugi to tematy związane z "konkurencyjnością lokalnych przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej". Wygłosił go pochodzący z naszego miasta, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie Marcin Chludziński. Prezes Chludziński dostrzega potencjał przedsiębiorczości subregionu łomżyńskiego w przetwórstwie rolno-spożywczym. - Dziś Mlekovita czy Piątnica to są poważne europejskie światowe firmy, rozpoznawalne marki, które eksportują i promują nasz kraj – mówił. Najważniejsza jest "otwarta głowa", pomysł i siła do działania. - Wówczas nie trzeba wyjeżdżać daleko, do Warszawy czy Nowego Jorku. Biznes można robić w Zabielu, Czarnocinie czy Łomży – podkreślał Chludziński.

Punktem kulminacyjnym I Forum Gospodarcze Subregionu Łomżyńskiego była debata "MŚP Subregionu Łomżyńskiego solidnym partnerem współpracy międzynarodowej". Wzięli w niej udział przedsiębiorcy pięciu firm subregionu łomżyńskiego. Każdy z nich mówił o swojej działalności, wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań i przyszłych wyzwaniach. Na zakończenie prezes firmy Phenicoptere Monika Żochowska opowiedziała o ekspansji globalnej polskiego startupu na podstawie branży kosmetycznej.

W trakcie II dnia forum trwały także tagi przedsiębiorczości, w których prezentowało się ponad 20 firm z Subregionu Łomżyńskiego.

Po debacie goście udali się na kolejne 2 wizyty studyjne do lokalnych przedsiębiorców. Grupa delegatów gościła w firmie Prefbet w Śniadowie będącej czołowym producentem najwyższej jakości betonu komórkowego, betonu towarowego i wyrobów betonowych oraz UniGlass Polska w Łomży, której kluczowym profilem działalności jest produkcja szyb zespolonych z zastosowaniem szerokiej gamy szkieł funkcyjnych.

Forum Gospodarcze Subregionu Łomżyńskiego to pierwsze w tej części województwa podlaskiego wydarzenie o charakterze gospodarczym, które ma przede wszystkim na celu budowanie marki Subregionu w Polsce i świecie.

Dziękujemy wszystkim przedsiębiorcom za przyjęcie delegacji zagranicznych oraz biorącym udział w targach przedsiębiorczości.

190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

„O produktach na poważnie” – spotkanie w Starostwie Powiatowym w Łomży

lut 12, 2020
Czytaj więcej

Biuro Senatora Marka Komorowskiego otwarte!

lut 14, 2020
Czytaj więcej