Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Pogoda dziś:
14°C
Slajd

Serce Lutosławskich

Drozdowo w Powiecie Łomżyńskim
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

„Biblioteki Lutosławskich” ciąg dalszy...

DATA PUBLIKACJI: 2017-09-12 13:53 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
4

Kilka lat temu Muzeum wzbogaciło się o depozyt książek ze zbiorów Sławomira Zgrzywy, który przekazał drozdowskiej placówce publikacje autorstwa Lutosławskich – Wincentego, Sofii Casanovy, Izabeli, Kazimierza, Józefa i innych.

Nie jest to jednak koniec poszukiwań tych cennych książek – szczęśliwie, udało się Muzeum zebrać kolejne perełki. W różny sposób, m. in od osób prywatnych porządkujących swe domowe biblioteczki czy z wymiany bibliotecznej – pozyskano ok. 30 pozycji, takich jak: „Die basophilen Granula der Erythrocyten” Kazimierza Lutosławskiego (praca doktorska autora), „Andrzej Korecki” Izabeli Lutosławskiej (poczytna swego czasu powieść), „Chleb i ojczyzna” Józefa Lutosławskiego, wydana w 1919 roku, wkrótce po jego rozstrzelaniu, „Kartki z podróży do Anglii” Jana Lutosławskiego, „O sztuce obradowania i przewodniczenia zebraniom” Mariana Lutosławskiego. Nie zabrakło oczywiście książek największego myśliciela w rodzinie Lutosławskich – filozofa Wincentego. Przybyły takie pozycje jak: „Posłannictwo polskiego narodu”, „Rozwój potęgi woli”, „Wojna wszechświatowa”, „Logika ogólna”, „Wykłady jagiellońskie”, „Ludzkość odrodzona” i inne.

Radość to wielka, że książki trafiły, także z uprzejmości prywatnych osób, do Muzeum w Drozdowie. Tu będą miały swe „drugie życie” jako pomoc w badaniach naukowych, piśmiennictwie czy eksponat muzealny w wystawach o rodzinie Lutosławskich.

190415025612.png

OGŁOSZENIE

kwi 17, 2019
Czytaj więcej

Życzenia z okazji Świąt Zmartwychwastania Pańskiego

kwi 17, 2019
Czytaj więcej

Międzynarodowe spotkania z Lutosławskimi

maj 15, 2019
Czytaj więcej

20 lecie współpracy Powiatu Łomżyńskiego z bawarskim Dingolfing – Landau

cze 18, 2019
Czytaj więcej