Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
8°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

„Biblioteki Lutosławskich” ciąg dalszy...

DATA PUBLIKACJI: 2017-09-12 13:53 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP

4

Kilka lat temu Muzeum wzbogaciło się o depozyt książek ze zbiorów Sławomira Zgrzywy, który przekazał drozdowskiej placówce publikacje autorstwa Lutosławskich – Wincentego, Sofii Casanovy, Izabeli, Kazimierza, Józefa i innych.

Nie jest to jednak koniec poszukiwań tych cennych książek – szczęśliwie, udało się Muzeum zebrać kolejne perełki. W różny sposób, m. in od osób prywatnych porządkujących swe domowe biblioteczki czy z wymiany bibliotecznej – pozyskano ok. 30 pozycji, takich jak: „Die basophilen Granula der Erythrocyten” Kazimierza Lutosławskiego (praca doktorska autora), „Andrzej Korecki” Izabeli Lutosławskiej (poczytna swego czasu powieść), „Chleb i ojczyzna” Józefa Lutosławskiego, wydana w 1919 roku, wkrótce po jego rozstrzelaniu, „Kartki z podróży do Anglii” Jana Lutosławskiego, „O sztuce obradowania i przewodniczenia zebraniom” Mariana Lutosławskiego. Nie zabrakło oczywiście książek największego myśliciela w rodzinie Lutosławskich – filozofa Wincentego. Przybyły takie pozycje jak: „Posłannictwo polskiego narodu”, „Rozwój potęgi woli”, „Wojna wszechświatowa”, „Logika ogólna”, „Wykłady jagiellońskie”, „Ludzkość odrodzona” i inne.

Radość to wielka, że książki trafiły, także z uprzejmości prywatnych osób, do Muzeum w Drozdowie. Tu będą miały swe „drugie życie” jako pomoc w badaniach naukowych, piśmiennictwie czy eksponat muzealny w wystawach o rodzinie Lutosławskich.

190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

„O produktach na poważnie” – spotkanie w Starostwie Powiatowym w Łomży

lut 12, 2020
Czytaj więcej

Biuro Senatora Marka Komorowskiego otwarte!

lut 14, 2020
Czytaj więcej