Motyl

Powiat Łomżyński

Delegacja Powiatu Łomżyńskiego z wizytą w Bawarii

W dniach 29 czerwca – 3 lipca br. 22 – osobowa delegacja Powiatu Łomżyńskiego na czele z Panią Ireną Przybylak – Członkiem Zarządu, przebywała z oficjalną wizytą w Bawarii na zaproszenie Heinricha Trappa – Starosty powiatu Dingolfing-Landau.

W tegorocznej delegacji udział wzięli m.in. Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego – Jarosław Dworzański, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego – Jacek Piorunek, Radni Powiatu Łomżyńskiego oraz Wójt Gminy Śniadowo – Rafał Pstrągowski.

Program wizyty jak co roku zawierał wiele ciekawych punktów, zarówno pod kątem gospodarczym jak i kulturalnym .

Uczestnicy delegacji mieli okazję do bliższego zapoznania się z funkcjonowaniem znaczącego przedsiębiorstwa w Dingolfing-Landau tj. Fabryki BMW, która zatrudnia 22.000 osób. Dziennie fabrykę opuszcza 1.000 szt. samochodów. Autobusy dowożące pracowników pokonują dziennie ponad 40 tys. kilometrów bowiem znaczna część osób mieszka nawet kilkaset kilemtrów od siedziby firmy.

Delegacja gościła również w gminie Marklkofen (partnerskiej gminie Gminy Śniadowo), gdzie zwiedziła nowoczesną stolarnię, która istnieje od trzech pokoleń „Holz in Form – Niedermeier” w Warth-Marklkofen. Stolarnia specjalizuje się w obróbce drewna w zaokrągleniu. Listwy drewniane o różnej wielkości do produkcji w jednym kawałku. Delegacja miała również możliwość zapoznania się z zasadami funkcjonowania biogazowni, hodowli bydła mlecznego, tuczarni drobiu i upraw rolnych w gospodarstwie rolnym w Aunkofen.

Delegacja miała okazję uczestniczyć w Festynie Ludowym w Landau oraz w niezwykłym widowisku historycznym pn. „Landshuckie Wesele 1475” upamiętniające ślub dolnobawarskiego księcia Jerzego Bogatego z królewną Jadwigą, córką polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka. Widowisko odbywa się raz na cztery lata i realizowane jest z wielkim rozmachem. Na ten czas miasto i jego mieszkańcy wracają w te odległe czasy. Głównym punktem obchodów był przemarsz orszaku weselnego składającego się z ponad 2.400 osób, z których każda odegrała konkretną postać historyczną, a samo wydarzenie gromadzi dziesiątki tysięcy widzów. Po zakończenu przemarszu orszaku weselnego odbył się Turniej Rycerski.

Interesującym punktem programu było zwiedzanie Kościoła św. Leonarda w Aunkofen połączone z koncertem gry na harfie oraz zwiedzanie wystawy "50 lat BMW w Dolnej Bawarii" w Muzeum Techniki w Dingolfing.

Wyjazd stworzył warunki do wymiany partnerskich doświadczeń i dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń.

2017-07-05 14:04 Opublikował: Wydział PRiK

Starostwo Powiatowe Łomża

Starostwo Powiatowe w Łomży
ul. Szosa Zambrowska 1/27
tel. (086) 215 69 00
fax. (086) 215 69 04 E-mail:starosta.blm@powiatypolskie.pl

Newsletter


Wykonanie strony: speed s.c.