Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
7°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Przyroda i historia, czyli Noc Muzeów w Drozdowie

DATA PUBLIKACJI: 2017-05-23 13:22 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP

18

Tegoroczna Noc Muzeów w drozdowskim Muzeum Przyrody podobnie jak w poprzednich latach spotkała się z dużym zainteresowaniem odwiedzających. Niektórzy wybrali się tu po raz pierwszy, dla innych był to miły powrót do dworu Lutosławskich. Nie brakowało osób, które postanowiły odwiedzić kilka instytucji tworzących wspólny program Nocy Muzeów na Ziemi Łomżyńskiej (do tych placówek zaliczało się także Muzeum Przyrody w Drozdowie). Byli to goście z regionu i dalszych stron. „Co roku odwiedzamy inne miejsca. W tamtym roku w Noc Muzeów byliśmy we wszystkich placówkach Muzeum Podlaskiego, w 2017 wybraliśmy się do Drozdowa i Łomży” - mówił nauczyciel z Białegostoku, który odwiedził drozdowskie Muzeum wraz grupą swoich uczniów-gimnazjalistów.


Tego dnia odbyło się spotkanie z dziennikarką Anną Kamińską – autorką książki „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”. Książka mówi o życiu i przyrodniczej pasji ostatniej Kossakówny, która miała być chłopcem i przejąć sztalugi sławnych przodków. Życie tej nietuzinkowej osoby potoczyło się jednak zupełnie inaczej. Czy odnalazła w nim szczęście, jaka była w relacjach na co dzień, jak ją wspominają inni, co tworzyło jej niepowtarzalną osobowość? Na te wszystkie pytania odpowiedzi można znaleźć w publikacji. Podczas rozmowy z autorką, którą prowadziła kustosz Barbara Turowska, poruszono różne wątki z życia Simony. Padło też wiele pytań z widowni. Anna Kamińska pokazała również zbiór zdjęć profesor Simony Kossak, które pozyskała w trakcie prac nad książką.


Kustosz Teresa Grużewska wygłosiła wykład o tematyce niezwykle istotnej w czasach współczesnych. Jego tytuł brzmiał „Jak żyć w zmienionym środowisku? Co jeść, jak i dlaczego?”. Poruszono m.in. w nim wiele wątków związanych z niekorzystnymi nawykami żywieniowymi i udzielono wskazówek jak je zmienić.
Opowieścią o XIX- i XX-wiecznym Drozdowie była prelekcja kustosza Marcina Rydzewskiego, zatytułowana „Drozdowo i jego mieszkańcy w starej fotografii”. Zaprezentował w niej wiele zdjęć zdobytych w toku pracy badawczej na historią lokalną.


W muzyczną podróż zabrał gości dworu w Drozdowie Chór Kameralny AMICI pod kierunkiem Anny Kurowskiej. Podczas koncertu w historycznym salonie dworskim zaprezentowano repertuar obejmujący m.in. pieśni religijne, pieśni patriotyczne, a także utwory niezapomnianego Kabaretu Starszych Panów.
Oprócz tych atrakcji w Drozdowie można było obejrzeć wystawy stałe na temat fauny i flory oraz ekspozycję czasową „Dawne Kresy we współczesnym obiektywie”. Odbył się wzbudzający duże zainteresowanie pokaz karmienia piranii oraz zaprezentowano filmy na temat podwodnego świata Biebrzy i Narwi. Na zwiedzających czekały także fotografie ziemiańskie (plansza dzięki której można wykonywać zdjęcia w dawnych strojach ziemiańskich), spacery po parku z możliwością oglądania powstającego ogródka ziołowego, który prezentuje wiele roślin leczniczych i przypraw.

190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

„O produktach na poważnie” – spotkanie w Starostwie Powiatowym w Łomży

lut 12, 2020
Czytaj więcej

Biuro Senatora Marka Komorowskiego otwarte!

lut 14, 2020
Czytaj więcej