Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
11°C
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Dolny Dwór w Drozdowie, Muzeum Przyrody, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Nagrody Starosty Łomżyńskiego wręczone!

DATA PUBLIKACJI: 2016-10-13 13:12 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W Regionalnym Ośrodku Kultury, jednej z najstarszych instytucji kultury w Łomży, na uroczystej Gali po raz XVI wręczono doroczne Nagrody Starosty Łomżyńskiego w dziedzinie kultury, sportu oraz inicjatyw społeczno-gospodarczych.

7

Kapituła Konkursu pod przewodnictwem Starosty Łomżyńskiego – Pani Elżbiety Parzych wyróżniła LAUREATÓW NAGRODY, których łączą wspaniałe dokonania, są Postaciami barwnymi, rozpoznawalnymi w środowisku. Swoim talentem, aktywnością, pełnymi pasji działaniami społecznymi, oryginalnymi przedsięwzięciami, wnoszą trwały wkład w przestrzeń życia kulturalnego i społeczno-gospodarczego Ziemi Łomżyńskiej, w upowszechnianie i rozwój sportu. Z potrzeby serca uczestniczą w ochronie i upowszechnianiu dziedzictwa kulturalnego naszej „Małej Ojczyzny”. Działając bezinteresownie w swoich środowiskach wpływają twórczo, na „Małe Ojczyzny”, integrując społeczność.

Sylwetki Nagrodzonych  Nagrodą  Starosty Łomżyńskiego zaprezentowała Pani Elżbieta Gosk.

Nagrodę Starosty Łomżyńskiego za całokształt dokonań w dziedzinie inicjatyw społeczno-gospodarczych  otrzymał Pan Andrzej Wszeborowski przedsiębiorca, właściciel firmy budowlanej  specjalizującej się  w konserwacji zabytków – Roboty Ogólnobudowlane Konserwacja Zabytków, pasjonat historii, społecznik,  mecenas kultury,  angażujący z energią  w  życie społeczne  i kulturalne  powiatu i Ziemi Łomżyńskiej.

Każda społeczność, każde pokolenie, aby odczytywać swoja przeszłość  musi sięgać do dziedzictwa kultury, a te poznaje się najlepiej za  pomocą arcydzieł, mogą to być arcydzieła architektury wyrosłe na podglebiu kultury europejskiej

To właśnie Pan Andrzej Wszeborowski  – przedsiębiorca, zabytkoznawca i konserwator dzieł sztuki z profesjonalizmem przeprowadza remonty, renowacje  obiektów o niecodziennej historii - wpisanych do Rejestru Zabytków. Jego firma przywróciła „ dawny blask” m.in. Kościołowi pw. Jana Chrzciciela w Wiźnie z 1525 r., gdzie bywała Królowa Bona i Anna Jagiellonka, Kościołowi pw. Św. Bartłomieja w Andrzejewie  z barokowym ołtarzem z XVIII  wieku, Łomżyńskiej Katedrze, której Fundatorami byli: ks. Anna Mazowiecka oraz jej synowie: Janusz i Stanisław, Domkowi Pastora – plebanii kościoła ewangelicko-augsburskiego, w której przebywał Piłsudski,Zespołowi Cmentarnemu przy ul. Kopernika, z pierwszych lat XIX wieku, ze względu na zabytkowy charakter nagrobków porównywanemu z Powązkami, Ratuszowi miejskiemu w Łomży - budynkowi klasycystycznemu z 1823 roku wg. projektu Aleksandra Groffe   i  wielu innym obiektom.

Pan A. Wszeborowski kolekcjonuje  białą broń, pieczęci herbowe  i urzędowe. Jest społecznikiem, który z profesjonalizmem troszczy się o narodowe dziedzictwo, wielokrotnie nieodpłatnie udzielał konsultacji konserwatorskich  i budowlanych instytucjom kultury, jako mecenas wspiera wykonawczo i finansowo  realizację  przedsięwzięć kulturalnych, przeprowadza ekspertyzy konstrukcyjne i konserwatorskie na terenie całego  Kraju.

Nagrodę Starosty Łomżyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie  sportu otrzymał  Pan Konrad Kamienowski.

Pan Konrad Kamienowski jest zawodnikiem – obrońcą Łomżyńskiego Klubu Sportowego,   występującego w III lidze prowadzonej przez Podlasko-Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej. Sport jest Jego wielką życiową pasją. W  minionym sezonie w barwach Klubu wystąpił w 13 meczach. Cały czas był aktywny w przestrzeni sportu. Wraz z  Zespołem, przez 4 kolejne lata zdobywał Puchar Polski na szczeblu  woj. podlaskiego. Był Uczestnikiem  rozgrywek w ramach Pucharu Polski na szczeblu centralnym.

Dał się poznać jako osoba zaangażowana w codzienne życie  drużyny, służąca  dobrą radą i pomocą młodszym kolegom trenującym w  klubie. Intensywnie pracuje, jest konsekwentny w swych działaniach, ambitny no i na boisku daje z siebie sto procent. Zdaniem trenerów Konrad  to nadzieja sportu. Jest młodym, utalentowanym zawodnikiem z  perspektywami dalszego rozwoju.

 Piłkarz Konrad Kamienowski  dziękując za otrzymana nagrodę  zaprosił starostę, radnych i uczestników uroczystości na mecz ŁKS na stadionie w sobotę o godz. 15.

Nagrodę Starosty Łomżyńskiego za całokształt dokonań w dziedzinie kultury otrzymała Pani Jadwiga Białobrzeska - starszy kustosz w GBP w Zbójnej, animator kultury,  od 24 lat członek Kurpiowskiego Zespołu Śpiewaczego w Zbójnej i  jednocześnie  założycielką oraz kierownik  Kurpiowskiego  Zespołu Śpiewaczego w Kuziach.

Kultura Kurpiów, muzyka, tradycja, język opisująca odchodzący świat niezwykły polskiej wsi, świat żywy, barwny, kolorowy,  wpisany w rytm życia natury, to niewyczerpane bogactwo, które wciąż zachwyca.

Pani Jadwiga Białobrzeska utożsamiając się z dziedzictwem Kurpiowskim, sięgającym do zwyczajów przodków, podejmuje szereg działań  służących ochronie i popularyzacji bogactwa Kultury Kurpiowskiej.

Tworzy klimat  jednoczący społeczność Gminy Zbójna – dorosłych i młodzież wokół Kultury Kurpiowskiej. Prowadzony przez Nią  Zespół Śpiewaczy w Kuziach odniósł  szereg sukcesów w Kraju popularyzując  pieśni i zwyczaje Kurpi

Laureatka poprzez konsultacje z Kurpiami,  dotyczące gwary,  wniosła  swój wkład w przygotowanie książki prof. Jerzego Rubacha „Zasady Pisowni Kurpiowskiego Dialektu Literackiego”. Ukończyła kursy  pisowni i wymowy dialektu kurpiowskiego i we współpracy ze szkołami uczy dzieci gwary kurpiowskiej kształcąc  następców, którzy przekażą ten język kolejnym pokoleniom.

Jest pomysłodawcą i organizatorem  Gminnego Konkursu Recytatorskiego ”Kurpie Zielone w literaturze” upowszechniającego literaturę  poświęcona Ziemi Kurpiowskiej oraz bogate tradycje tych ziem,  a także rodzimych twórców. Umie uruchomić talent i potencjał twórczy dzieci i młodzieży.

Dzięki takim społecznikom jak Pani Jadwiga Białobrzeska Kultura Kurpiowska i maleńka Gmina Zbójna stały się znane i rozpoznawalne najpierw na terenie  Ziemi Łomżyńskiej, a później Polski.

Nagrodzona dziękując za  wyróżnienie i uznanie powiedziała: „…zakorzeniłam się w Zbójnej  i... zakochałam się w Kurpiach … to co robię  wydaje mi się takie naturalne, zwyczajne. …Nagroda Starosty Łomżyńskiego będzie mnie mobilizować do tego by nadal - „ocalać od zapomnienia”.  

Dużo humoru wniósł  monolog - gadka kurpiowska w wykonaniu Klaudii Cwaliny, 5-klasistki z Szkoły Podstawowej w Zbójnej – podopiecznej Laureatki-Jadwigi Białobrzeskiej.

Pani Elżbieta Parzych – Starosta Łomżyński wraz z Panem Jarosławem Kuleszą - Przewodniczącym Rady Powiatu, Panią Bernadettą Krynicką – Posłem na Sejm RP, Panem Lechem Szabłowskim Wiecestarostą Łomżyńskim  wraz z gratulacjami i życzeniami przekazała Nagrodzonym statuetki autorstwa  Pani Edyty Barańskiej – cenionego artysty ceramika  z Gdańska, a także nagrody pieniężne.

Nagrodzeni otrzymali jako dedykację piosenką Laury Narolewskiej podopiecznej Studia Wokalnego ROK w Łomży.

Pan Jarosław Cholewicki – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży przybliżył  w sposób syntetyczny  dokonania instytucji.

Potem można było  podziwiać kurpiowskie tańce i  śpiewy ludowe w wykonaniu najmłodszej grupy dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Łomża  i finalistów konkursów ogólnopolskich z  Klubu  Tańca Towarzyskiego AKAT.

 Radosna atmosfera spotkania udzieliła się wszystkim.

Laureatom nagrody raz jeszcze serdecznie grutulujemy.

190916031417.jpg

20 lecie współpracy Powiatu Łomżyńskiego z bawarskim Dingolfing – Landau

cze 18, 2019
Czytaj więcej

Oficjalna wizyta w Daugavpils

sie 30, 2019
Czytaj więcej

Trwa głosowanie w konkursie Łomżyńskie Anioły Biznesu

sie 05, 2019
Czytaj więcej

Profesor Aleksander Hall o Romanie Dmowskim

cze 18, 2019
Czytaj więcej