Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Pogoda dziś:
25°C
Slajd

Serce Lutosławskich

Drozdowo w Powiecie Łomżyńskim
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Dwa polsko-niemieckie jubileusze i Marlena Dietrich.

DATA PUBLIKACJI: 2016-06-21 11:00 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W rocznicę 25 - lecia podpisania polsko – niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, w którą wpisuje się 17 rocznica nawiązania współpracy powiatu łomżyńskiego z powiatem Dingolfing, Starosta Powiatu Dingolfing – Landau Heinrich Trapp wraz z delegacją Niemiec odwiedził Łomżę, aby wspólnie ze Starostami Łomżyńskimi – Elżbietą Parzych, Lechem Szabłowskim, Radą Powiatu i przedstawicielami starostwa łomżyńskiego świętować te doniosłe jubileusze.
6

Obchody 17 rocznicy współpracy powiatu łomżyńskiego z powiatem Dingolfing uświetnił recital Celiny Muzy - polskiej artystki, od lat mieszkającej i występującej w Berlinie, związanej z berlińskimi klubami jazzowymi, scenami chanson oraz polskimi i zagranicznymi ośrodkami teatralnymi i muzycznymi. Jej muzą okazała się niezwykle inspirująca postać Marleny Dietrich.

Celina Muza na piątkowy wieczór przygotowała specjalny program pn. „Samotny Anioł” będący  muzyczną opowieścią o losach  gwiazdy światowego formatu – Marleny Dietrich - niemieckiej  aktorki i piosenkarki, obywatelki amerykańskiej,  zaangażowanej  w pomoc dla żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej. Celina Muza zaprezentowała największe przeboje Marleny, śpiewane po polsku, niemiecku, angielsku i francusku.

Pojawił się też wątek polski - piosenka wyjątkowa: „Czy mnie jeszcze pamiętasz” Czesława Niemena, którą Marlena Dietrich usłyszała w Polsce w czasie odbywanej po Europie trasy koncertowej.

Niewiele osób wie, iż historyczne spotkanie dwóch wielkich postaci ze świata sztuki - Marleny Dietrich i Czesława Niemena miało miejsce w Warszawie w roku 1964.

Czesław Niemen wraz z zespołem "Niebiesko Czarni" występował w Sali Kongresowej przed koncertem Marleny Dietrich. Marlena Dietrich stojąc za kulisami z uwagą przysłuchiwała się piosence „Czy mnie jeszcze pamiętasz”. Po koncercie zachwycona utworem Niemena, wielka gwiazda poprosiła Go czy może wykorzystać te  piękną piosenkę, pod warunkiem, że sama napisze do tego swój tekst. Tak powstał niemiecki cover utworu Niemena pod nazwą "Mutter, hast du mir vergeben?".

Jak podkreśliła po koncercie Celina Muza:„ Specjalnie na dzisiejszą uroczystość pomieszałam program polski z niemieckim… Dzisiaj była wspaniała okazja,  żeby to połączyć”. Solistce towarzyszył znakomity pianista Andrzej Janaszek, koncertujący w filharmoniach  i najważniejszych ośrodkach muzycznych.

Koncert był  nastrojowym, pięknym  akcentem wieńczącym jubileusze polsko-niemieckiej współpracy.

Jak podkreślał Wicestrosta Łomżyński Lech Szabłowski: „..Współpraca miedzy powiatem niemieckim a łomżyńskim dokonuje się w różnych obszarach: rolnictwa, wymiany młodzieży, rozwoju przedsiębiorczości, łagodzenia skutków bezrobocia, aktywizacji osób bezrobotnych,  a także kultury.

Ta współpraca między naszymi powiatami rozwija się coraz lepiej. Z roku na rok wchodzimy coraz głębiej w te obszary działania i zarówno strona Polska jak i Niemiecka czerpie bardzo dużo doświadczeń z tejże współpracy”.

Koncert został zrealizowany w ramach projektu pt. „17 lat współpracy Powiatu Łomżyńskiego z Powiatem Dingolfing – Landau – jako przykład dobrego sąsiedztwa i przyjaźni polsko – niemieckiej” dofinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej.

190415025612.png

OGŁOSZENIE

kwi 17, 2019
Czytaj więcej

Życzenia z okazji Świąt Zmartwychwastania Pańskiego

kwi 17, 2019
Czytaj więcej

Międzynarodowe spotkania z Lutosławskimi

maj 15, 2019
Czytaj więcej

20 lecie współpracy Powiatu Łomżyńskiego z bawarskim Dingolfing – Landau

cze 18, 2019
Czytaj więcej