Motyl

Powiat Łomżyński

Jubileusz 25-lecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy

  • Jubileusz 25-lecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy
  • Jubileusz 25-lecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy
W 2016 roku obchodzimy Jubileusz 25-lecia Traktatu zawartego między Republiką Federalną Niemiec a Rzecząpospolitą Polską o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, traktatu stanowiącego kamień milowy w stosunkach polsko – niemieckich, dzięki któremu oba kraje są ze sobą tak ściśle związane pod względem politycznym, społecznym i międzyludzkim jak nigdy dotąd. Zawarcie Traktatu związane było z historycznymi zmianami w Europie, które zapoczątkowała Polska. Przyniosły one Polsce wolność, Niemcom jedność, a zjednoczonym Niemcom i Polsce przyjazne sąsiedztwo. Dla obydwu krajów była to historyczna szansa.

Jego podpisanie stworzyło także ramy dla kształtowania się stosunków dwustronnych na szczeblu samorządowym. W maju 1999 roku powiat łomżyński jako jeden z pierwszych powiatów w nowej strukturze administracyjnej kraju nawiązał współpracę z niemieckim powiatem Dingolfing – Landau. Współpraca ta trwa nieprzerwanie od 17 lat czego wyrazem jest wiele wspólnych inicjatyw na rzecz obu społeczności lokalnych.

Z związku z Jubileuszem 25-lecia podpisania polsko - niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy realizujemy projekt pn. „17 lat współpracy Powiatu Łomżyńskiego z Powiatem Dingolfing – Landau – jako przykład dobrego sąsiedztwa i przyjaźni polsko – niemieckiej” dofinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej, w ramach którego w dniach 15 – 19.06.2016 roku z oficjalna wizytą w Polsce przebywać będzie delegacja partnerskiego powiatu Dingolfing – Landau ze Starostą Heinrichem Trappem na czele.

W ramach projektu zrealizowanych zostanie szereg działań upowszechniających wiedzę na temat podpisanego 25 lat temu Traktatu oraz wspólnych działaniach powiatu łomzyńskiego i powiatu Dingolfing - Landau. Jednym z nich jest Konferencja pn.:

„25 lat polsko- niemieckiego Traktatu o dobrym

sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”,

która odbędzie się 17.06.2016 roku o godz. 11.00

w Parku Przemysłowym Łomża

ul. Sikorskiego 166, 18-400 Łomża

Program konferencji:

10.45 – 11.00   Rejestracja uczestników

11.00 – 11.15   Powitanie gości

11.15 – 12.45  Wystąpienia gości:

  1. „25 lecie porozumienia z perspektywy rynku pracy i sytuacji młodych” – Jakub Gontarek, Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie.
  2. „Praktyczny wymiar Polsko-Niemieckiej współpracy gospodarczej na Podlasiu”  - Kamil Pendowski, Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego w Białymstoku.
  3. Ocena stosunków polsko - niemieckich okiem Starosty Powiatu Dingolfing - Landau w kontekście Jubileuszu 25- lecia pracy na tym stanowisku" – Heinrich Trapp, Starosta Powiatu Dingolfing – Landau.
  4. „17 lat współpracy Powiatu Łomżyńskiego z Powiatem Dingolfing – Landau – jako przykład dobrego sąsiedztwa i przyjaźni polsko - niemieckiej”  - Lech Marek Szabłowski, Wicestarosta Łomżyński.

12.45 – 13.00  Panel dyskusyjny

13.00 - Lunch

 Wstęp wolny. 

ZAPRASZAMY!

 

2016-06-14 13:23 Opublikował: Wydział PRiK

Starostwo Powiatowe Łomża

Starostwo Powiatowe w Łomży
ul. Szosa Zambrowska 1/27
tel. (086) 215 69 00
fax. (086) 215 69 04 E-mail:starosta.blm@powiatypolskie.pl

Newsletter


Wykonanie strony: speed s.c.