Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
12°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

I Rydzewski Przełaj – Bieg dla Trzeźwości

DATA PUBLIKACJI: 2016-05-10 13:47 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Dnia 01.05.2016 w Rydzewie odbyła się impreza sportowa pod hasłem „I Rydzewski Przełaj = Bieg dla Trzeźwości”. Była to pierwsza lub jedna z pierwszych tego typu imprez organizowanych w Gminie Miastkowo. Inicjatorem oraz organizatorem było Stowarzyszenie „RAZEM” z Rydzewa. Impreza była finansowana, dzięki uprzejmości władz Gminy Miastkowo, ze środków OPS w Miastkowie. Impreza polegała na rywalizacji sportowej tj. biegu przełajowym na dystansie 10 kilometrów.

1

W biegu wzięło udział łącznie 78 zawodników z terenu Gminy Miastkowo, z Łomży i okolic, z Ostrołęki i okolic, z Olsztyna, z Przasnysza, z Białegostoku, z Serocka, z Ciechanowa oraz Ostrowi Mazowieckiej i okolic. W tej grupie było 56 mężczyzn i 22 kobiety. Przedział wiekowy uczestników był bardzo szeroki.  Najmłodszy zawodnik – Hubert Gers z Drogoszewa urodził się w roku 2004. Najstarszy zawodnik – Józef Tyborowski z Łomży urodził się w roku 1945. Rywalizację zwyciężył maratończyk, członek stowarzyszenia „Biegamy dla Zdrowia” Adam Szydlik z czasem 00:36:17. Wśród kobiet najszybciej dobiegła Sylwia Cymek z Łomży z czasem 00:47:20. Najlepszym zawodnikiem z terenu Gminy Miastkowo okazał się Łukasz Grabowski z LZS Rydzewo z czasem 00:43:44. Najlepszą zawodniczką została Monika Konopka z Nowosiedlin. Z terenu gminy biegło łącznie 19 osób.

Centrum imprezy stanowiło boisko w Rydzewie przy ulicy Sportowej. Natomiast start i meta biegu znajdowały się na ulicy Pięknej. Trasa biegu prowadziła od ulicy Pięknej, później trasą polną oraz leśną, następnie Doliną Dolnej Narwi nad Narew na wysokości Nowosiedlin, po czym przez Nowosiedliny z powrotem do Rydzewa. Trasa prowadziła po malowniczych terenach leśnych oraz strefy Natura 2000 do której należy obniżenie między Rydzewem a Narwią należące do Pradoliny Narwi i Biebrzy.

Na terenie boiska przy ulicy Sportowej znajdowało się biuro zawodów oraz bufet z posiłkami regeneracyjnymi. Dzięki atmosferze zdrowej rywalizacji oraz hasłom trzeźwości i sportu spotkanie o charakterze sportowo rekreacyjnym przeistoczyło się w piknik rodzinny, na którym spotkały się uczestnicy, ich rodziny i przyjaciele oraz liczni mieszkańcy Gminy Miastkowo. Widoczne było zainteresowanie całych wielopokoleniowych rodzin.

Zawodnicy uczestniczący stwierdzali, że impreza została bardzo dobrze zorganizowana. Bieg podobał się zarówno osobom biegającym regularnie jak i nowicjuszom. Zarówno przed biegiem jak i po biegu, pomimo zmęczenia uśmiech nie schodził z twarzy biegaczy oraz pozostałych gości. Liczne komentarze na temat trasy biegu opływały w same superlatywy. Trasa została uznana za dosyć ciężką. Jednakże krajobrazy rekompensowały jej poziom trudności. Na trasie również zagrzewali do walki liczni kibice. Wszędzie było widać uśmiech i szczere uznanie dla podejmujących trud przebiegnięcia 10 kilometrów. Zwycięzca biegu, Adam Szydlik, udzielając wywiadu stwierdził:

Trasa super, piękne widoki, super atmosfera” … „Pobiegnę tu na pewno za rok”.

Należy wspomnieć, że biegacze nie pobiegliby tak dobrze bez odpowiedniej rozgrzewki. Grupową rozgrzewkę przed rywalizacją poprowadziła znana i lubiana propagatorka zdrowego trybu życia, blogerka sportowa, piękna i bardzo wysportowana kobieta Natalia Stefańska z Zaruzia znana pod pseudonimem Healthy Natasha. Dzięki jej doświadczeniu uczestnicy mogli rozgrzać wszystkie partie mięśni oraz stawy. Bądźmy dumni, że mamy takich mieszkańców w naszej gminie, których warto naśladować.

Rydzewski Przełaj – Bieg dla Trzeźwości okazał się strzałem w dziesiątkę. Zaszczyciła nas liczna grupa biegaczy rywalizujących na różnych dystansach, również na królewskim dystansie maratonu. Była też liczna grupa osób, które chciały pokonać pewną psychologiczną barierę, jaką jest przebiec 10km. Godne odnotowania jest, że wszyscy dobiegli, nikt nie zrezygnował na trasie. Wszyscy wygrali swój bieg. Okazuje się, że społeczność wiejska też potrzebuje imprez sportowych typowo amatorskich. Warto organizować mityngi sportowe, gdzie nie jest ważny wiek i płeć, gdzie każdy ma możliwość wystartować. Warto biegać, bo bieganie to najprostsza forma ruchu. Bieganie nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych, a jednocześnie daje tak dużo. Ktoś mógłby zadać pytanie – ale co daje? Odpowiedź jest długa: bieganie obniża stres, reguluje ciśnienie tętnicze, odchudza, zmniejsza zawartość tkanki tłuszczowej i nadmiar wody, poprzez intensywne pocenie pozbywamy się toksyn, przyspiesza metabolizm, podnosi ego, wytwarza endorfiny, poprawia ogólną posturę ciała, neutralizuje migreny oraz nerwy i wiele innych.

Wniosek jest oczywisty, kto biega, niech biega dalej, a kto nie biega, niech zacznie biegać i niech biegnie po zdrowie!!!                                                   

Stowarzyszenie „RAZEM” w Rydzewie

190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

„O produktach na poważnie” – spotkanie w Starostwie Powiatowym w Łomży

lut 12, 2020
Czytaj więcej

Biuro Senatora Marka Komorowskiego otwarte!

lut 14, 2020
Czytaj więcej