Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
6°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Dolny Dwór w Drozdowie, Muzeum Przyrody, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 Maja

DATA PUBLIKACJI: 2016-05-04 09:04 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Uroczyste obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęto tradycyjnie na placu Papieża Jana Pawła II przed pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty odprawą pocztów sztandarowych oraz złożeniem ślubowania przez strzelców Jednostki Strzeleckiej 1012. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządowych władz miasta, powiatu w osobach Starosty Łomżyńskiego Elżbiety Parzych, Wicestarosty Lecha Marka Szabłowskiego oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Jarosława Kuleszy, województwa, posłowie, delegacje służb mundurowych, kombatanci, harcerze oraz z roku na rok coraz liczniejsi mieszkańcy Łomży i okolic.
Starosta Łomżyński Elżbieta Parzych

Starosta Łomżyński Elżbieta Parzych

24
Prezydent Miasta ... Poseł na Sejm RP ... Poseł na Sejm RP ... Członek Zarządu W...

Nie mogło zabraknąć przemówień okolicznościowych zarówno gospodarzy uroczystości jak i zaproszonych gości. Jako pierwszy głos zabrał Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Następnie Starosta Elżbieta Parzych, posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski oraz członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski.

Wszystkie skierowane do uczestników uroczystych obchodów 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja słowa odnosiły się do jej znaczenia w historii kraju i narodu, o jej mądrości i doniosłości a także uniwersalności.

Starosta Łomżyński Elżbieta Parzych w swoim przemówieniu podkreślała, iżKonstytucja  odzwierciedla  zagadkę polskiego Losu. Zmusza do refleksji stawia nas przed pytaniami, co to znaczy być Polakiem, co – jako Polacy – mamy z własnym istnieniem i naszą wolnością uczynić, jaki kształt i formę im nadać. Konstytucja 3 Maja jest dziełem radykalnie współczesnym i  przyszłościowym. Wielkim Projektem. Czego Konstytucja 3 Maja uczy nas dziś ? Konstytucja 3 Maja uczy nas rzeczy elementarnych: że nie ma wolności bez energicznego rządu i egzekwowanego prawa; że nie ma wolności bez wspólnoty narodowej. Pokazuje nam, że wszyscy obywatele są obrońcami całości Państwa   i  swobód narodowych”.

Po przemówieniach delegacje złożyły kwiaty przed pomnikami Żołnierzy 33 Pułku Piechoty i papieża Jana Pawła II. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do Katedry Łomżyńskiej, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem Kard. Stefana Wyszyńskiego oraz gdzie odbyła się Masz święta w intencji Ojczyzny sprawowana przez księdza biskupa Tadeusza Bronakowskiego.

Uroczystości zakończyły się „Muzyczną Majówką” - koncertem Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży w Urzędzie Miejskim w Łomży.

190916031417.jpg

I Łomżyński Kongres Rolnictwa Ekologicznego

paź 30, 2019
Czytaj więcej

Połamaliśmy się opłatkiem

gru 19, 2019
Czytaj więcej

Wręczyliśmy stypendia i Nagrody Starosty Łomżyńskiego za promocję Powiatu!

lis 12, 2019
Czytaj więcej

Powiat Łomżyński trzeci w województwie w pozyskiwaniu środków z FDS!

gru 27, 2019
Czytaj więcej