Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
15°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Trzy osobowości - Trzy jubileusze biskupa, tenora i dyrygenta

DATA PUBLIKACJI: 2016-04-25 10:24 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Podniosła V symfonia c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena znana pod nazwą "Symfonii losu" zainaugurowała obchody trzech jubileuszy: 80. urodzin biskupa seniora Stanisława Stefanka oraz 50.lecia urodzin Jacka Szymańskiego tenora i dyrektora artystycznego Festiwalu Dni Muzyczne Drozdowo-Łomża i Jana Miłosza Zarzyckiego dyrygenta i dyrektora Filharmonii Kameralnej w Łomży.
źródło; www.lomza.pl

źródło; www.lomza.pl

5

Centralnym punktem uroczystości było wyróżnienie biskupa seniora Tytułem Honorowego Obywatela Łomży - najwyższą   z będących w gestii samorządowców form docenienia kogoś wybitnego.

Mariusz Chrzanowski prezydent Łomży przybliżył sylwetki i dokonania Ks. Biskupa  Stanisława Stefanka oraz zmarłego w ubiegłym roku Ks. Biskupa Tadeusza Zawistowskiego, który pośmiertnie otrzymał Honorowe Obywatelstwo. Wiesław Grzymała Przewodniczący Rady Miejskiej Łomży  wręczył Ekscelencji akta nadania  zaszczytnego Tytułu.

Ks. Biskup dziękując  podkreślił  : Człowiek wchodzi w swoje obowiązki, coraz bardziej: najpierw zakonne, potem kapłańskie, biskupa pomocniczego wreszcie biskupa odpowiedzialnego za diecezję, a w tej chwili biskupa, który całe swoje serce chce do końca eksploatować na rzecz diecezji, której przez piętnaście lat przewodził…Do Łomży przybyłem  dwadzieścia lat temu i okres mieszkania w Łomży  stanowi jeden z dłuższych w moim  życiu. Ja po prostu czuję się mieszkańcem Łomży i czuję się Łomżyniakiem. Łomża jest moją małą Ojczyzną.

Koncert Filharmonii Łomżyńskiej pod batutą Jubilata Jana Miłosza Zarzyckiego miał uroczysty, radosny charakter. W repertuarze  operowo-operetkowym  przeplatały się wątki refleksyjne i humorystyczne. W programie jako soliści wystąpili Aleksandra Kubas-Kruk i Jacek Szymański  oraz gość specjalny Dariusz Wójcik.

Wzruszającym momentem koncertu był duet obojga solistów, którzy wykonali dedykowaną  biskupowi Stefankowi „La Spagnola” Mario Lanza  – początkowo z oryginalnym tekstem, a później tekstem napisanym specjalnie dla biskupa autorstwa oboistki Magdaleny Goc i jej męża waltornisty Mateusza Goca.

Zwieńczeniem uroczystości były gratulacje i życzenia składane Jubilatom przez władze miasta Łomży i Powiatu Łomżyńskiego i zgromadzonych na Sali gości.

Starostowie Łomżyńscy Pani Elżbieta Parzych i Lech Szabłowski podziękowali Ekscelencji Ks. Biuskupowi za duszpasterską obecność w przestrzeni społecznej, za bycie Przewodnikiem Duchowym i Przyjacielem. Za oddanie i wspieranie wspólnoty Powiatu Łomżyńskiego, za wszelkie dobro, którym obdarował społeczność.

Prosili  Księdza Biskupa o przyjęcie, płynących z głębi serca, serdecznych  gratulacji z okazji  nadania  tytułu „Honorowego Obywatela   Miasta Łomży”, który jest wyrazem  szacunku, uznania, życzliwości oraz miłości jaką darzy Księdza Biskupa   społeczność Ziemi Łomżyńskiej. Potwierdzeniem, iż lata służby  kapłańskiej i posługi biskupiej,  pisanej wrażliwością serca, pasterską troską o Kościół i wiernych,  przyniosły  obfite owoce.

Życzyli Ekscelencji  dużo radości, wszelkiej pomyślności,  zdrowia i znakomitej kondycji, aby mógł nadal przewodniczyć w wymiarze duchowym  społeczeństwu Ziemi Łomżyńskiej.

Serdeczne gratulacje  i życzenia Starostowie skierowali również do  obchodzących 50-lecie urodzin:  Pana Jana  Miłosza  Zarzyckiego  oraz i wywodzącego się z Łomży  Pana Jacka Szymańskiego. Pogratulowali Jubilatom całokształtu dokonań i  pięknej obecności, w przestrzeni kultury polskiej i życiu kulturalnym Ziemi Łomżyńskiej.

Podziękowali za popularyzuję  dziedzictwa muzyki narodowej i światowej,  w mistrzowskim wykonaniu. Za realizację niezliczonych koncertów i festiwali: Sacrum et Musica i Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, za obdarowywanie wszystkich pięknem, które niesie muzyka, za wzruszenia, emocje.

Życzyli wszelkiej pomyślności, radości i satysfakcji w dalszej pracy artystycznej. By następne lata obfitowały  w kolejne sukcesy i  przyniosły wiele  nowych  wyzwań, będących inspiracją  do realizacji  twórczych przedsięwzięć.

Trójka Jubilatów została obdarowana  portretami w wykonaniu artysty plastyka Roberta Sokołowskiego.

Uroczystość z jej wspaniałym klimatem na długo pozostanie  w pamięci odbiorców, melomanów. 

190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

„O produktach na poważnie” – spotkanie w Starostwie Powiatowym w Łomży

lut 12, 2020
Czytaj więcej

Biuro Senatora Marka Komorowskiego otwarte!

lut 14, 2020
Czytaj więcej