Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład
Pogoda dziś:
6°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Zastrzeżenia wobec koncentracji: galerie handlowe w Warszawie

DATA PUBLIKACJI: 2016-03-14 14:32 | OPUBLIKOWAŁ: Marcin Pieńkowski
UOKiK wystosował zastrzeżenia wobec koncentracji polegającej na przejęciu przez Unibail-Rodamco Investments kontroli nad spółkami ZT General Partner i Warsaw III

 

 Zastrzeżenia wobec koncentracji: galerie handlowe w Warszawie

 

Uczestnicy transakcji wynajmują powierzchnię handlowo–usługową w centrach handlowych w Warszawie. Unibail-Rodamco Investments (Holandia) należy do grupy kapitałowej będącej właścicielem m.in. Galerii Mokotów i Centrum Handlowego Arkadia. Natomiast przejmowane spółki kontrolują Centrum Handlowe Złote Tarasy.

Prezes UOKiK przeprowadził badanie w celu odpowiedniego zdefiniowania rynku właściwego, na którym działają uczestnicy koncentracji. Objęło ono ponad 200 przedsiębiorców, w tym zarówno podmioty zajmujące się wynajmem (konkurentów uczestników koncentracji), jak i najemców powierzchni handlowo–usługowej.

Większość badanych stwierdziła, że istnieje różnica pomiędzy rynkiem wynajmu powierzchni handlowo–usługowej w dużych galeriach handlowych (np. Arkadia, Galeria Mokotów, Złote Tarasy) a rynkiem wynajmu lokali w małych centrach handlowych oraz przy głównych ulicach handlowych. Małe centra handlowe są zlokalizowane głównie wokół sklepu wielkopowierzchniowego, w którym klienci zaopatrują się w produkty codziennego użytku, a inne sklepy i punkty usługowe funkcjonują tam jedynie jako dodatek. Poza tym nie mają tak zróżnicowanej oferty najemców, (w tym marek ekskluzywnych) ani atrakcji typowych dla dużych galerii handlowych, takich jak różnorodna oferta gastronomiczna, centrum rozrywki czy kino. Natomiast warszawskie ulice handlowe (np. Nowy Świat, Chmielna, Aleje Jerozolimskie) nie dysponują wystarczającą ilością dostosowanej powierzchni handlowej (tu głównie dominują obiekty gastronomiczne i banki), a w konsekwencji różnorodnej oferty produktów i usług w jednym miejscu. Barierą jest również brak miejsc parkingowych.

Po analizie zebranych materiałów UOKiK uznał, że małe centra i ulice handlowe w Warszawie nie są w pełni substytucyjne dla dużych galerii handlowych w zakresie wynajmu powierzchni handlowo-usługowej.

W ocenie Urzędu koncentracja może doprowadzić do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku wynajmu powierzchni handlowo–usługowej w dużych galeriach handlowych na terenie aglomeracji warszawskiej. Łączny udział uczestników koncentracji w tym rynku przekracza 40 procentowy próg, z którym ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów wiąże posiadanie pozycji dominującej.

W sprawach, w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji na rynku w wyniku dokonania koncentracji, Prezes Urzędu przedstawia przedsiębiorcy lub przedsiębiorcom uczestniczącym w koncentracji zastrzeżenia wobec tej transakcji. Przedstawienie zastrzeżeń wymaga uzasadnienia.

Dodatkowe informacje dla mediów:

Biuro Prasowe UOKiK
pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel.: 22 827 28 92, 55 60 183, 55 60 314
E-mail: biuroprasowe@uokik.gov.pl