Motyl

Powiat Łomżyński

Kontrola koncentracji: najnowsze decyzje

28 decyzji w sprawie koncentracji wydał UOKiK od początku 2016 r. Transakcje dotyczą m.in. przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą detaliczną produktów codziennego użytku, energii elektrycznej, samochodów, nieruchomości, a także metali kolorowych

 

Kontrola koncentracji: najnowsze decyzje

 

Pierwsza z opisywanych koncentracji dotyczy utworzenia wspólnego przedsiębiorcy przez Jeronimo Martins oraz Vershold Solutions. Jeronimo Martins należy do grupy kapitałowej należącej do właściciela sieci sklepów Biedronka. Spółki z grupy Vershold zajmują się pozyskiwaniem klientów z Azji oraz dystrybucją ich produktów do dyskontów, m.in. do Polski. Wspólny przedsiębiorca pod nazwą Asia Style będzie prowadził hurtową sprzedaż i obsługę importu produktów spożywczych, a także produkcję i dystrybucję azjatyckich dań gotowych.

Produkty żywnościowe

Kolejna koncentracja, dotycząca przedsiębiorców zajmujących się detaliczną sprzedażą artykułów konsumpcyjnych, to przejęcie przez spółkę Stokrotka części mienia Frac Handel. Transakcja polegać ma na zakupie jednego sklepu wielkopowierzchniowego.

Zgodę Urzędu otrzymała również spółka Gate Gourmet Sweden. Należy ona do grupy kapitałowej, która zajmuje się m.in. cateringiem, zaopatrzeniem, logistyką oraz dostarczaniem produktów i usług dla podmiotów obsługujących pasażerów w transporcie lotniczym i kolejowym. Będzie mogła przejąć spółkę IFS Global, która jest częścią grupy kapitałowej, działającej na rynku handlu detalicznego w segmencie turystycznym, głównie w transporcie lotniczym i promowym. W Polsce posiada spółki prowadzące sklepy wolnocłowe na lotnisku Warszawa-Modlin i promach Unity Line.

Kolejna transakcja, która otrzymała zielone światło, to budowa osiedla przy ul. Wilanowskiej w Warszawie przez Robyg i NCRE II Investments. Pierwsza ze spółek prowadzi działalność deweloperską, głównie w Warszawie i Trójmieście. NCRE II Investments należy do grupy kapitałowej, która zajmuje się inwestycjami w polski rynek nieruchomości, wspólnie ze spółką Robyg. Wspólny przedsiębiorca ma działać pod nazwą Robyg Praga Investment II.

UOKiK zgodził się również na koncentracje na rynku energetycznym. Fortum Holding będzie mógł przejąć Grupę Duon. Przejmujący przedsiębiorca należy do grupy kapitałowej kierowanej przez rząd fiński, której podmioty zajmują się głównie wytwarzaniem i sprzedażą energii elektrycznej i ciepła. Grupa Duon prowadzi dystrybucję i sprzedaż detaliczną gazu ziemnego sieciowego, sprzedaż hurtową energii elektrycznej, a także sprzedaż detaliczną gazu LNG, gazu LPG i energii elektrycznej. W wyniku koncentracji Fortum Holding przejmie wyłączną kontrolę nad Grupą Duon.

Kolejna zgoda na rynku energetycznym dotyczy przejęcia przez SFW Energia kontroli nad Elektrociepłownią Mielec. SFW Energia prowadzi działalność w zakresie wytwarzania, przesyłu i dystrybucji ciepła na terenie gminy Gliwice. Elektrociepłownia Mielec jest wytwórcą i dostawcą ciepła oraz energii elektrycznej w gminie Mielec.

UOKiK wydał również zgodę na przejęcie przez POL-MOT Auto części mienia spółki Sieńko i Syn. POL-MOT Auto prowadzi działalność w zakresie sprzedaży i serwisowania samochodów. Posiada autoryzację dealerską i serwisową marek Skoda, Opel i Peugeot oraz serwisową Fiat i Chevrolet. Sieńko i Syn prowadzi m.in. działalność dealerską i serwisową samochodów marek Audi i Volkswagen. Planowana koncentracja ma polegać zakupie przez Pol-Mot salonu samochodowego i stacji paliw w Białymstoku – należących do Sieńko i Syn.

Ostatnia z opisywanych koncentracji dotyczy przejęcia przez KARO - Biuro Handlu Zagranicznego kontroli nad Walcownią Metali Dziedzice. Pierwsza ze spółek prowadzi działalność w zakresie obrotu (skup, transport i sprzedaż) złomu metali kolorowych, w szczególności aluminium i miedzi. Walcownia Metali Dziedzice specjalizuje się w produkcji wyrobów z mosiądzu, w szczególności prętów, rur ogólnego przeznaczenia oraz kondensacyjnych do wymienników ciepła, kształtowników, taśm, a także krążków do wyrobu monet.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.

Dodatkowe informacje dla mediów:

Biuro Prasowe UOKiK
pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel.: 22 827 28 92, 55 60 183, 55 60 314
E-mail: biuroprasowe@uokik.gov.pl

2016-02-26 08:56 Opublikował: Marcin Pieńkowski

Starostwo Powiatowe Łomża

Starostwo Powiatowe w Łomży
ul. Szosa Zambrowska 1/27
tel. (086) 215 69 00
fax. (086) 215 69 04 E-mail:starosta.blm@powiatypolskie.pl

Newsletter


Wykonanie strony: speed s.c.