Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
12°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Uroczyste wręczenie Stypendiów Starosty Łomżyńskiego

DATA PUBLIKACJI: 2015-10-27 12:42 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
27 października 2015 roku w Starostwie Powiatowym w Łomży odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Starosty Łomżyńskiego uczniom i studentom osiągającym znaczące sukcesy artystyczne, naukowe i sportowe.

6

Pani Elżbieta Gosk Główny specjalista w Wydziale Promocji, Rozwoju i Spraw Społecznych przybliżyła uczestnikom uroczystości historię przyznawania stypendiów.

Podkreśliła, iż w br. obchodzimy swoisty Jubileusz. Już 15 rok wręczane są Stypendia Starosty Łomżyńskiego. W roku 2000 Rada Powiatu Łomżyńskiego ustanowiła przyznawanie stypendiów  osobom zajmującym się  twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury.

W 2012 roku na mocy uchwały nr 24/128/2012 Rady Powiatu Łomżyńskiego z dnia 19 grudnia 2012 roku w sprawie zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów zamieszkałych na terenie powiatu łomżyńskiego, zakres wsparcia uzdolnionej młodzieży został poszerzony o 2 nowe dziedziny: sportowa i naukową. Od tamtej chwili Stypendia Starosty Łomżyńskiego przyznawane są  za szczególne osiągnięcia  w dziedzinie naukowej, artystycznej i sportowej.

U podstaw tej decyzji leżało przekonanie, iż stypendia pełnią wyjątkową rolę, mają prestiżowy charakter. Z jednej strony motywują do rozwoju osobistego i rozwijania talentów na polu naukowym artystycznym czy sportowym. Z drugiej strony wyrównują szansę na sukces edukacyjny uczniów i studentów wywodzących się z różnych środowisk. Służą wydobywaniu  z młodzieży  jego twórczego potencjału. Lepsze wykształcenie oznacza lepsze perspektywy rozwoju wspólnot lokalnych, regionalnych i całego kraju.

W br. do siedziby Starostwa Powiatowego w Łomży wpłynęły łącznie 24 wnioski, dwa z nich nie spełniły wymogów formalnych. Pozostałe 22 wnioski zostały skierowanych do rozpatrzenia przez Komisję Stypendialną.

W wyniku szczegółowej oceny złożonych wniosków Komisja zarekomendowała, a Zarząd Powiatu przyjął Uchwałą nr 25/82/2015 z dnia 12 października 2015 roku w sprawie zatwierdzenia listy kandydatów rekomendowanych przez Komisję Stypendialną do Stypendium Starosty Łomżyńskiego dla uczniów i studentów zamieszkałych na terenie Powiatu Łomżyńskiego w roku szkolnym/akademickim 2015/2016 w 3 dziedzinach następujących Stypendystów:

•   w dziedzinie sportowej – Weronika Kulawczyk, gm. Łomża,

•   w dziedzinie naukowej – Weronika Wiśniewska, gm. Łomża,

•   w dziedzinie artystycznej – Marcin Konopka, gm. Łomża. 

Sylwetki  trójki Stypendystów i ich osiągnięcia zaprezentowała Pani Elżbieta Gosk – Główny Specjalista w Wydziale Promocji, Rozwoju i Spraw Społecznych.

Stypendium Starosty Łomżyńskiego w DZIEDZINIE SPORTU otrzymała Weronika Kulawczyk  uczennica  I klasy Akademickiego Państwowego Liceum Ogólnokształcącego w Łomży. Weronika  od 5 lat intensywnie trenuje w Ludowym Łomżyńskim Klubie Sportowym „ Prefbet Śniadowo”. Jest młodą zawodniczką, która dzięki talentowi i systematycznej pracy z roku na rok osiąga coraz lepsze wyniki. Jej rozwój przebiega płynnie.Może poszczycić się szeregiem sukcesów, m.in. zdobyciem:

  • III miejsca w międzynarodowych zawodach „Vilniauslengvosios atletikos mokyklos Faure – 2014”,
  • Brązowego medalu w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży - na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych na dystansie 4x 400 m,
  • VI miejsce w halowych Mistrzostwach Polski na dystansie 300 m
  • II i III miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Zamościu na 100 m przez płotki przy bardzo silnym przeciwnym wietrze ,
  • I miejsce w finale wojewódzkim Gimnazjady na 600 m. 

Reprezentuje szkołę, klub, powiat i Ziemię Łomżyńską na zawodach szczebla wojewódzkiego, na Mistrzostwach Polski i poza granicami kraju. Swoją przyszłość wiąże ze sportem. Bardzo cieszy fakt, iż Powiat Łomżyński i Łomża ma swoją Młodzieżową  MISTRZYNIĘ, że na naszym terenie pojawiła się kolejna prawdziwa „ perełka” sportu wyczynowego. Trener Andrzej Korytkowski podkreśla Jej   talent i  duże szanse na dalsze  znakomite wyniki sportowe.

Stypendium Starosty Łomżyńskiego w DZIEDZINIE  NAUKI otrzymała Weronika Wiśniewska  absolwentka I LO im. Tadeusza Kościuszki. Jako uczennica klasy o  profilu biologiczno – chemicznym  osiąga wysokie wyniki w nauce – są to średnia ocen powyżej 5,0 oraz liczne sukcesy w konkursach krajowych.

Ukoronowaniem Jej sukcesów jak i ogromnej pracy jest zdobycie dwukrotnie tytułu  Laureata XLIV, a wcześnie XLIII Olimpiady Biologicznej na etapie centralnym. Została również wyróżniona jej praca  badawcza  na w/w XLIV Olimpiadzie.

Znajduje również czas  na liczne zajęcia o charakterze społecznym. Od pierwszej klasy pełni funkcję gospodarza, występuje w chórze szkolnym. Jest skromna, gotowa do pomocy koleżankom i kolegom.

Stypendium Starosty Łomżyńskiego w DZIEDZINIE ARTYSTYCZNEJ otrzymał Marcin Konopka uczeń V klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży, który rozwija swoje talenty pod kierunkiem Pani Wiesławy Staniszewskiej.

Marcin  jest utalentowanym artystycznie instrumentalistą – akordeonistą. Został dostrzeżony i wysoko oceniony przez jury międzynarodowych konkursów. Jego sukcesy artystyczne to m.in. zdobycie:

  • II miejsca  w Międzynarodowym  Konkursie Akordeonowym w „Naujene” na Łotwie,
  • III miejsca  w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym  w Tczewie.

Marcin Konopka jest kreatywnym muzykiem. Jego aktywność artystyczna wpisuje się  pięknie w życie kulturalne miasta. Marcin  jest akordeonistą, który w roku szkolnym 2014/2015 reprezentował PSM I i II st. w Łomży koncertując solo i w duecie akordeonowym w ramach Festiwalu „Sacrum et Musica” w Kościele pw. Krzyża Św., a także w Muzeum Diecezjalnym, Miejskiej Bibliotece Publicznej, podczas Czerwcowych Dni Walki z Rakiem. Zagrał  solo z towarzystwem Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży podczas koncertu   „Estrada Młodych”.

W przyszłym roku po zdaniu matury planuje kontynuowania nauki gry na akordeonie  w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Starosta Łomżyński Pani Elżbieta Parzych, Wicestarosta Pan Lech Marek Szabłowski i Przewodniczący Rady Powiatu Pan Jarosław Kulesza złożyli Stypendystom gratulacje i życzenia dalszych sukcesów, kolejnych medali i zwycięstw  w zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych oraz laurów na festiwalach krajowych i międzynarodowych. Przekazali również  pamiątkowe dyplomy, upominki.

Na zakończenie uroczystości wystąpił Pan Marcin Konopka, który swoją grą zachwycił uczestników uroczystości.

190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

„O produktach na poważnie” – spotkanie w Starostwie Powiatowym w Łomży

lut 12, 2020
Czytaj więcej

Biuro Senatora Marka Komorowskiego otwarte!

lut 14, 2020
Czytaj więcej