Motyl

Powiat Łomżyński

WYGRAĆ Z PRZEZNACZENIEM

Film o ludzkich losach. O cierpieniu, upodleniu, beznadziei i śmierci. Ale też o sile, wierze w lepszą przyszłość i … o dobrym losie. Prawdziwa historia grupy 733 polskich dzieci, które po deportacji na daleką Północ ZSRR i Syberię, znalazły swój dom
w PAHIATUA.

 

Dzieło Marka Lechowicza „Wygrać z przeznaczeniem” jest dokumentem fabularyzowanym. Ale też błędem jest definiowanie go wyłącznie w tej kategorii, bo bez wątpienia, wpisuje się w nurt „art.-doc” (dokumentu artystycznego). Autor postanowił wzmocnić opowieści swoich bohaterów o animacje obrazów Zdzisława Beksińskiego, którym towarzyszy poezja Zbigniewa Herberta.

Film powstawał około 4 lata. Można go przeżywać na kilku równoległych i doskonale uzupełniających się płaszczyznach. Całości dopełnia wspaniała, przejmująca muzyka wybitnego kompozytora i instrumentalisty – Roberta Chojnackiego.

- Byłem i jestem pod wrażeniem tej historii. Od razu poczułem scenariusz, a wtedy, muzyka sama płynie z Ciebie. Ktoś ją nazwał „wyciskaczem łez”. Może tak i jest, ale jeśli muzyka wywołuje emocje, a nie stanowi tylko tła obrazów, to chyba dobrze – mówi popularny kompozytor. Skomponowane przez Roberta Chojnackiego utwory mają wszelkie walory, by stać się przebojami.

Konsultantem filmu jest wybitny polski reżyser – Jerzy Hoffman.

- Cieszę się, że mogę widzom TVP opowiedzieć tę mało znaną historię i pokazać zupełnie nieznane w Polsce archiwalne zdjęcia z Nowej Zelandii – powiedział autor scenariusza i reżysera filmu, Marek Lechowicz.

Starostwo Powiatowe w Łomży ma swój skromny udział w powstaniu wyżej wymienionego filmu poprzez wsparcie finansowe tego artystycznego przedsięwzięcia.

 

„Wygrać z przeznaczeniem”

Scenariusz, reżyseria: Marek Lechowicz

Zdjęcia i montaż: Michał Chojak

Muzyka: Robert Chojnacki

Konsultacja filmowa: Jerzy Hoffman

Produkcja: Polska 2015 r.

 

Emisja filmu odbędzie sie następujących terminach:

13 października (wtorek), godz. 23:35 - TVP Polonia

14 października (środa), godz. 14:25 - TVP Polonia

15 października (czwartek), godz. 19:45 - TVP Historia

16 października (piątek), godz. 11:20 - TVP Historia

16/17 października (noc piątek/sobota), godz. 00:20 - TVP Historia

 

2015-10-14 08:14 Opublikował: Wydział PRiK

Starostwo Powiatowe Łomża

Starostwo Powiatowe w Łomży
ul. Szosa Zambrowska 1/27
tel. (086) 215 69 00
fax. (086) 215 69 04 E-mail:starosta.blm@powiatypolskie.pl

Newsletter


Wykonanie strony: speed s.c.