Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
12°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

OBCHODY 76 ROCZNICY BITWY POD WIZNĄ

DATA PUBLIKACJI: 2015-08-28 13:06 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Zbliża się 76 rocznica bitwy pod Wizną. Bitwy, w której broniąc ojczyzny złożyli w ofierze swoje życie mjr Władysław Raginis i kpt. Stanisław Brykalski. W tym roku, w dniu 12 września (sobota), po raz kolejny na Górze Strękowej k. Wizny odbędą się uroczystości upamiętniające tamte tragiczne, a zarazem bohaterskie wydarzenia.
Uroczystości rozpocznie o godz. 11.00 msza św. polowa w intencji Ojczyzny, po której Oddziałowi Wołomin Związku Strzeleckiego, działającemu przy Stowarzyszeniu „Wizna 1939”, zostanie nadane imię kpt. Stanisława Brykalskiego, dowódcy artylerii odcinka „Wizna”.

1

Wyjątkowym wydarzeniem, niosącym szczególne przesłanie będzie – prezentowane po raz pierwszy, w wydaniu plenerowym – widowisko teatralne pt. „Jesteśmy Polski warci”, oparte na słuchowisku Jacka Raginisa i wyreżyserowane przez Dariusza Szadę-Borzyszkowskiego. W role mjr. Raginisa, kpt. Brykalskiego, ppłk. Tabaczyńskiego, mjr. Korpala oraz innych żołnierzy, wcielą się członkowie grupy teatralnej „Galernicy sztuki” z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze, którzy są także twórcami scenografii, efektów akustycznych i rekwizytów. To nie tylko warto, to po prostu trzeba zobaczyć!

Po inscenizacji program przewiduje złożenie kwiatów na grobie polskich oficerów, znajdującym się w ruinach schronu dowodzenia na Górze Strękowej /prosimy o przygotowanie kwiatów/.

Stało się już tradycją, że podczas uroczystości hołd Obrońcom odcinka „Wizna” złożą Hodowcy Gołębi Pocztowych z sekcji Wizna, Łomża, Nowogród i Konarzyce, którzy wypuszczą w lot nad Górą Strękową 1000 białych gołębi.

W tym wyjątkowym dniu na Górze Strękowej, po raz pierwszy, po 76 latach od "wrześniowych" wydarzeń, spotkają się przedstawiciele rodzin oficerów i żołnierzy z załogi odcinka „Wizna” oraz ich dowódców. Gośćmi Honorowymi uroczystości będą rodziny mjr. Władysława Raginisa, kpt. Stanisława Brykalskiego, ppłk. Tadeusza Tabaczyńskiego i mjr. Antoniego Korpala, a także rodziny innych żołnierzy i oficerów z załogi „Wizna”, które udało się zaprosić.

Zapraszamy do udziału w uroczystościach, by jak co roku obecność w tym miejscu była świadectwem naszej pamięci, szacunku i wdzięczności.

W sposób szczególny zapraszamy na Górę Strękową motocyklistów, z całej Polski, zwłaszcza zrzeszonych w klubach i stowarzyszeniach, tych, którzy we wrześniu 2010 roku, sprawowali asystę honorową, podczas uroczystości pogrzebowej oficerów, a także tych, którzy chcą być z nami teraz. Czekamy na Was!

ORGANIZATORZY:
Wójt Gminy Zawady
Stowarzyszenie „Wizna 1939”
Fundacja „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa 
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Centralnej Szkoły Podoficerów KOP
w Osowcu-Twierdzy

PARTNERZY: 
Związek Strzelecki
Muzeum 2 Korpusu Polskiego w Józefowie
Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej w Kobyłce
Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej
GRH kawalerzystów 10 Pułku Ułanów Litewskich,
którzy podczas uroczystości wystąpią w barwach KOP-u

PATRONAT MEDIALNY nad uroczystościami objęły portale internetowe:
historia.mil.pl http://historia.mil.pl
historykon.pl  http://historykon.pl
II wojna światowa http://sww.w.szu.pl
oraz portal informacyjny i telewizja naszałomża.pl   http://naszalomza.pl

Imprezami towarzyszącymi będą także: pokaz obsługi działa artyleryjskiego, takiego jakim dysponowała polska artyleria pod Wizną, zakończony salwami armatnimi na cześć poległych oficerów i żołnierzy, wystawy broni, umundurowania oraz inne ciekawe atrakcje przygotowane przez organizatorów i partnerów uroczystości, dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci. Nie zabraknie także tradycyjnej wojskowej grochówki.

Zapraszamy do współpracy również inne osoby, organizacje, stowarzyszenia, które chciałyby w tym dniu zaprezentować swoje zbiory, wystawy czy inscenizacje.

Wszystkich serdecznie zapraszamy!

                                                                          W imieniu organizatorów
                                                                            Dariusz Szymanowski

Źródło: http://www.wizna1939.eu/

190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

„O produktach na poważnie” – spotkanie w Starostwie Powiatowym w Łomży

lut 12, 2020
Czytaj więcej

Biuro Senatora Marka Komorowskiego otwarte!

lut 14, 2020
Czytaj więcej