Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
2°C
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Dolny Dwór w Drozdowie, Muzeum Przyrody, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Obchody Święta Wojska Polskiego

DATA PUBLIKACJI: 2015-08-14 13:38 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W dniu dzisiejszym o godzinie 10.00 przed pomnikiem żołnierzy 33 pułku piechoty rozpoczęła się uroczysta zbiórka kadry wojska i pracowników Warsztatów Technicznych Łomża związana z obchodami Święta Wojska Polskiego.

7

Święto Wojska Polskiego upamiętnia Bitwę Warszawską z 1920 roku. Dziś Bitwa Warszawska każdemu powinna kojarzyć się z walką, w której Wojska Polskie pokonały bolszewików i powstrzymały ich ofensywne działania. 

Starosta Łomżyński skierowała do żołnierzy, pracowników WT w Łomży oraz wszystkich zgromadzony takie słowa:

… 15 sierpnia obchodzimy  święto Wojska Polskiego. Tego dnia w  1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, w której Armia Polska pokonała wojska bolszewickie i ocaliła niedawno odzyskaną niepodległość.

W dniu dzisiejszym, po raz kolejny wspominamy tamten czas z wielkim szacunkiem i zadumą. W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz.
Pochylając czoła nad bohaterami tamtych dni, pamiętajmy o wielu innych pokoleniach Polaków składających ofiarę krwi w walce o niepodległość, o przetrwanie narodu i nienaruszalność Jego granic. Dlatego wojsko otoczone jest u nas szczególnym uznaniem i szacunkiem.
Szanowni Państwo
Święto Wojska Polskiego, było i jest obchodzone zawsze bardzo uroczyście i ma ono charakter wspólnego święta wojska i społeczeństwa. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo kraju spoczywa  nie tylko na armii,, to odpowiedzialność całego narodu, instytucji państwowych, samorządowych i świadomość każdego obywatela.

Niech Święto Wojska Polskiego będzie dniem, w którym społeczeństwo i armia dają wzajemne świadectwo trwałych więzi, opartych na historycznej świadomości narodu, przywiązaniu do wartości demokratycznych i szacunku do cnót żołnierza, takich jak: honor, męstwo i umiłowanie wolności.
Drodzy Żołnierze

Z okazji Święta Wojska Polskiego życzę Wam  wszystkim, by trud związany z pełnioną służbą przynosił Wam satysfakcję i zadowolenie. Życzę Wam również wiele szczęścia i pomyślności w życiu osobistym.  Dziękuję.

Na zakończenie uroczystości przed pomnikiem żołnierzy 33 pp. delegacje złożyły kwiaty. Następnie zaprezentowano sprzęt i wyposażenie wojskowe Warsztatów Technicznych Łomża. Odbyło się również spotkanie żołnierskich pokoleń – prezentacja wydawnictwa „Łomżyńskie Sztandary Wojskowe”. Na godzinę 16.00 zaplanowano imprezę plenerową „Wojsko na swojsko”.

Serdecznie zapraszamy na główne uroczystości związane z obchodami 95. rocznicy bitwy warszawskiej i Świętem Wojska Polskiego, które odbędą w się w sobotę (15.08).

Program uroczystości na ten dzień:

godz. 9.30 delegacje złożą kwiaty przed pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty na Placu Papieża Jana Pawła II.

godz. 10.00 w katedrze Msza św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego.

-zapalenie zniczy na mogiłach żołnierskich na cmentarzu przy ul. Kopernika. 

godz. 18.00 koncert na Starym Rynku Zespołu Historyczno – Patriotycznego „FORTECA


Na uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego zapraszają:

Prezydent Łomży, Starosta Łomżyński oraz kierownik Warsztatów Technicznych Jednostki Wojskowej 4226.

190916031417.jpg

Oficjalna wizyta w Daugavpils

sie 30, 2019
Czytaj więcej

Trwa głosowanie w konkursie Łomżyńskie Anioły Biznesu

sie 05, 2019
Czytaj więcej

Festiwalowa Gala zamykająca XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża.

lip 15, 2019
Czytaj więcej

Wojskowy pogrzeb bezimiennych bohaterów wojny 1920 roku

sie 19, 2019
Czytaj więcej