Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład
Pogoda dziś:
5°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Sezon wiosenno-letni w Muzeum Przyrody w Drozdowie

DATA PUBLIKACJI: 2015-06-17 10:00 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Miesiące maj, czerwiec, a także wakacyjne: lipiec i sierpień, to czas wyjątkowego piękna przyrody. W naszym przymuzealnym parku można delektować się bogactwem kwiatów i roślin, skryć się w cieniu drzew przed upałem, zorganizować piknik na trawie, obserwować owady, skaczące wiewiórki, a także stado kacząt pływających po stawie. Dochodzą do nas odgłosy ptaków – możemy usłyszeć wilgę, kukułkę, stukanie dzięcioła czy śpiew słowika szarego. Według naszych badań możemy spotkać tu 21 gatunków ptaków (lęgowych), choć czasem potrafią zawitać tu także i inne. Unikatowe zabytkowe aleje: grabowa i lipowa, dróżki w parku oraz - w „dzikiej” części - drewniana kładka „Ostoja drozdowska” - to miejsca dla spacerujących. Idąc kładką oglądamy scenerię wykrotów, obalonych drzew, ponad 100-letnie topole (wiek jeden z nich, największej, jest szacowany na ok. 200 lat), czeremchy, lipy czy miejsce aktywności bobra. Są tu także rozmaite atrakcje edukacyjne (tablica z odgłosami ptaków, puzzle, tropy zwierząt). Zacieniony, wypełniony śpiewem ptaków podmokły las łęgowy. W oddali, tuż niedaleko, kilkaset metrów od nas, płynie Narew. Czasem, w godzinach porannych, pod samo ogrodzenie podchodzą sarny i podjadają rosnący tu podagrycznik.
Zdjęcie

9
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Maj, czerwiec i wakacje to sezon wycieczkowy w swojej pełni. Gościmy wycieczki najmłodszych, czyli dzieci w wieku przedszkolnym, a także szkoły podstawowe, młodzież gimnazjalną i licealną, studentów oraz wycieczki dorosłych – m. in. turnusy rehabilitacyjne, wycieczki krajoznawcze, członków uniwersytetów trzeciego wieku. Pod zadaszoną wiatą w parku odbywają się wspólne ogniska oraz spotkania integracyjne.

W parku mają miejsce także lekcje terenowe dla dzieci i młodzieży. Jedną z nich jest „Zabawa w tropicieli” – na podstawie planszy z liśćmi dzieci szukają różnych drzew; na koniec odbywa się konkurs rozpoznawania ich konkretnych gatunków (swoisty sprawdzian tego co zapamiętano). Inną jest poznawanie płazów – lekcja muzealna, której towarzyszy oglądanie płazów na żywo. Jakie płazy się tu poznaje? – np. ropuchy, żabę trawną oraz płaza, który przez dzieci bardzo często omyłkowo nazywany jest gadem, a mowa o traszce.

Oprócz tego gościmy zwiedzających indywidualnych, rodziny, odbywających rowerowe wycieczki, turystów przejeżdżających przez Ziemię Łomżyńską. Są to zwiedzający z regionu, województwa podlaskiego, województw sąsiednich, z dalszych stron Polski, a także obcokrajowcy.

Choć przyroda ma swój specyficzny urok o każdej porze roku to najczęściej słyszymy, że właśnie teraz, w tych miesiącach, u nas w Drozdowie, jest najpiękniej ...

____________

Więcej o faunie i florze parku przy Muzeum Przyrody w Drozdowie możemy przeczytać w przewodniku „Ostoja drozdowska” dostępnym na naszej stronie internetowej pod następującym linkiem:

http://www.muzeum-drozdowo.pl/images/ostojaPDF/Drozdowo_folder_PL.pdf

____________

Zapraszamy do Muzeum Przyrody w Drozdowie w każdy dzień tygodnia. W miesiące wakacyjne, w lipcu i sierpniu, w przedłużonym czasie otwarcia: od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 17:30, zaś w soboty i niedziele od 9:30 do 17:30.  Na gości czekają wystawy stałe, dzięki którym można wyruszyć w świat historii i przyrody, poznać dzieje rodu Lutosławskich, zobaczyć mnóstwo zwierząt i roślin, a także obejrzeć ryby akwariowe z pięciu kontynentów. Na zwiedzających czeka ponadto ekspozycja czasowa „Muzyka w Polskim Domu” obejmująca bogatą kolekcję XIX- i XX-wiecznych instrumentów muzycznych (wśród nich surbahar z Indii, lutnia azjatycka pokryta skórą węża, cymbały wileńskie i mnóstwo innych), dawne mechaniczne urządzenia grające (pierwsze radia i fonografy), dekoracje muzyczne, unikatowe zbiory nut, stare fotografie, malarstwo, czasopisma i książki.   

Spotkanie Świąteczne w Powiecie Łomżyńskim

gru 20, 2023
Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Przeprowadzenie konserwacji i restauracji nagrobka na cmentarzu parafialnym w Śniadowie”

sty 29, 2024
Czytaj więcej

Nowy Komendant Miejski Policji w Łomży

lut 15, 2024
Czytaj więcej

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska Gościem Dnia w Radio Nadzieja

sty 30, 2024
Czytaj więcej