Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
15°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

XXII Ogólnopolski Zlot Druha Szarego

DATA PUBLIKACJI: 2015-03-19 11:27 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W dniach 6 – 8 marca 2015 roku w Łomży i Drozdowie odbył się XXII Ogólnopolski Zlot Druha Szarego –Ks. prałata dr hm. Kazimierza Lutosławskiego HR.

8

W tym roku uczciliśmy pamięć i 135-lecie urodzin Syna Ziemi Łomżyńskiej - autora naszego Harcerskiego Krzyża.

Powstałe na początku XX w. harcerstwo było pierwowzorem wielu późniejszych organizacji, których    celem było wychowanie młodzieży. Miały one wspólny rys – nastawienie na sprawę odzyskania niepodległości.
Punktem wyjścia dla powstania harcerstwa był skauting zapoczątkowany przez brytyjskiego generała Roberta Baden-Powella…
                Na początku 1912 r. w czasopiśmie „Skaut” ogłoszono konkurs na odznakę skautową
w Polsce. Wśród nagrodzonych prac był pomysł ks. Kazimierza Lutosławskiego – dh. Szarego, wykorzystania nawiązującego do idei niepodległości krzyża Virtuti Militari – po wielu próbach graficznych zrodził się Krzyż Harcerski, który w prawie niezmienionej formie przetrwał do dzisiaj. Krzyż spowija wieniec z liści laurowych i dębowych, hasło „Czuwaj!”, a w węźle ramion krzyża gwiazda.

Według zapisków pierwsze takie krzyże były wykonane przez nieustalonego grawera w Warszawie i wręczone absolwentom kursu na Dynasach w 1913 r.

                W tym roku w Zlocie wzięło udział 19 patroli w tym dwie Gromady zuchowe i trzy drużyny harcerskie z Łomży oraz reprezentacje Poczt Harcerskich z różnych zakątków naszego kraju między innymi z Komorowa,  Ostrołęki, Ostrowi Mazowieckiej,Włoszczowej, Kolna, Szczekocin, Skawina, Szamotuł, Mrągowa, Wrocławia, Przemyśla, Krotoszyna, Torunia.

     W sobotnie przedpołudnie uczestnicy zlotu wzięli udział w drodze krzyżowej szlakiem Druha Szarego, którą ulicami Drozdowa  prowadził phm. ks. Robert Szulencki diecezjalny duszpasterz harcerek i harcerzy na dekanat ostrołęcki wraz z kapelanem Hufca Łomżyńskiego ZHP Ojcem kapucynem hm. Janem Bońkowskim. Drogę krzyżową zakończyliśmy przy grobie ks. Kazimierza Lutosławskiego. Następnie udaliśmy się do Muzeum Przyrody w Drozdowie, gdzie między innymi można było się ogrzać i napić gorącej herbaty.

Podziękowania kieruję do ks biskupa Tadeusza Bronakowskiego za posługę kapłańska, opiekę duszpasterską nad uczestnikami Zlotu Dh hm. Jan Bońkowski kapelan Hufca ZHP phm. i duszpasterza harcerskiego ks. phm.Roberta Szulenckiego.

Wsparcie otrzymaliśmy od Pana Mariusza Chrzanowskiego Prezydenta Miasta Łomża od Pani Starosty Powiatu Łomżyńskiego Elżbiety Parzych.

Szczególne podziękowanie kieruję do Pani Haliny Szeligowskiej dyrektor SP 7 w Łomży za wieloletnią pomoc w organizacji zlotu. Wiadomo, że głównym problemem kwatermistrzowskim - logistycznym przy takiej imprezie zwłaszcza w miesiącu marcu jest zapewnienie noclegu (namioty odpadają), i tu nie pierwszy raz byliśmy serdecznie przyjęci i ugoszczeni w murach szkoły Podstawowej Nr 7 w Łomży.

Dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli, którzy pomagają nam w organizacji corocznego zlotu
o zasięgu ogólnopolskim. 

 

CZUWAJ

Komendant Zlotu

phm. Wiesław Domański

190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

„O produktach na poważnie” – spotkanie w Starostwie Powiatowym w Łomży

lut 12, 2020
Czytaj więcej

Biuro Senatora Marka Komorowskiego otwarte!

lut 14, 2020
Czytaj więcej