Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Pogoda dziś:
19°C
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Dolny Dwór w Drozdowie, Muzeum Przyrody, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Podsumowanie wizyty delegacji Powiatu Dingolfing-Landau na terenie powiatu łomżyńskiego

DATA PUBLIKACJI: 2004-08-18 14:20 | OPUBLIKOWAŁ: Beata Korwek
W dniach 11-16 sierpnia 2004 roku na terenie powiatu łomżyńskiego przebywała oficjalna delegacja Powiatu Dingolfing-Landau z Bawarii. Tegoroczna wizyta miała szczególny charakter. W tym roku przypada bowiem 5-rocznica współpracy między powiatami, która została zapoczątkowana podpisaniem wspólnego porozumienia w 1999 roku.

42
Głównym punktem spotkania samorządowców z obu powiatów było podsumowanie dotychczasowych efektów współpracy. Miało temu służyć m.in. seminarium pt: „Powiat Łomżyński w tworzeniu wizji zjednoczonej Europy – nowe wyzwania w obliczu 5-lecia współpracy z bawarskimi samorządowcami”. W seminarium oprócz delegacji niemieckiej uczestniczyli władze oraz radni powiatu łomżyńskiego, Wójtowie i Burmistrzowie z terenu powiatu a także lokalni przedsiębiorcy. W seminarium uczestniczył również Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek, który od momentu podpisania porozumienia jest patronem i gorącym orędownikiem współpracy międzynarodowej. Podczas seminarium Starostwo Powiatowe w Łomży zaprezentowało broszurę w języku polskim i niemieckim podsumowującą dotychczasowe efekty współpracy. Przedstawiona została także prezentacja multimedialna upamiętniająca spotkania przedstawicieli obu powiatów. Seminarium poprzedził występ Zespołu Rodzinnego rodziny Lewiarzy z Pątnicy, który z sukcesami promuje powiat łomżyński w krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych.

Tradycyjnie podczas pobytu delegacja niemiecka spotykała się z lokalnymi przedsiębiorcami. Zwiedziła m.in. jeden z największych zakładów z branży rolno-spożywczej - Spółdzielnię Mleczarską „Mlekowita” w Wysokiem Mazowieckiem. Oprócz potentatów produkcyjnych Ziemi Łomżyńskiej delegacja odwiedziła także mniejsze zakłady. Powiat Łomżyński szczególny nacisk kładzie na promocję małych i średnich przedsiębiorstw łomżyńskich z naszego terenu. I temu służyła m.in. wizyta w łomżyńskiej firmie „Fargotex” - jednym z czołowych importerów tkanin meblowych w kraju. Goście poznali także produkty Zakładu Produkcji Elementów Budowlanych i Kruszywa – MJ Jedwabne.

Nieodłącznym elementem promocyjnym Ziemi Łomżyńskiej w trakcie każdej wizyty niemieckich przyjaciół jest wyeksponowanie najciekawszych miejsc pod względem turystycznym. Podczas tegorocznej wizyty goście zwiedzili siedzibę Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu, gdzie podczas prezentacji multimedialnej poznali najbardziej urokliwe strony bogactwa środowiska naturalnego. Przejazd w otulinie parku przez typowe wioski nadbiebrzańskie powiązany był ze zwiedzaniem najciekawszych miejsc pod względem ornitologicznym. Goście z wieży widokowej wypatrywali łosia, poznali również ciekawostki z życia ptaków i zwierząt. Zwięczeniem pobytu w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego był wspólny spływ łodziami Biebrzą wpadającą do Narwi aż do miejscowości Wizna.

Integracja Europejska była bodźcem zorganizowania wspólnego wyjazdu samorządowców z obu powiatów do Wilna. Dwudniowy pobyt na Litwie pozwolił na poznanie warunków życia nowych krajów członkowskich UE, a przede wszystkim poznanie kultury i historii narodów: polskiego i litewskiego w trudnych czasach kształtowania państwowości w Europie.

Podsumowaniem 5-letniej współpracy Powiatu Łomżyńskiego z Powiatem Dingolfing-Landau będzie poświęcona tegoroczna wizyta samorządowców z naszego terenu w Bawarii, która planowana jest w dniach 3-10 października 2004 roku.

Tradycyjnie podczas corocznych spotkań odbywają się rozmowy dwustronne władz obu powiatów. W trakcie obecnej wizyty Starosta Łomżyński – Wojciech Kubrak oraz Starosta Powiatu Dingolfing-Landau – Heinrich Trapp zwrócili szczególną uwagę na kontynuację wymiany młodzieży, która trwa już od początku współpracy. Dotychczasową wymianę młodzieży Starostowie postanowili rozszerzyć o praktyki rozpoczęte w roku bieżącym na terenie Bawarii dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu. Podczas rozmów ustalono, iż w roku 2005 nie będzie oficjalnej wizyty delegacji niemieckiej, a jedynie przyjazd grupy turystycznej do Polski z kilkudniowym pobytem na terenie powiatu łomżyńskiego. Wraz z grupą turystyczną przyjadą do Łomży przedstawiciele samorządu powiatowego z Dingolfing-Landau ze Starostą na czele. Władze powiatu łomżyńskiego otrzymały także zaproszenie do przyjazdu do Bawarii w 2005 roku na jubileuszowe uroczystości związane z zaślubinami Króla Dolnobawarskiego Jerzego Bogatego z Jadwigą córką polskiego Króla Kazimierza Jagielończyka. W przyszłym roku przypada 530 rocznica tych uroczystości w Landshut, które skalą przypominają największą średniowieczną imprezę na świecie. Przewidywane jest aktywne uczestnictwo kulturowe powiatu łomżyńskiego w przedmiotowych obchodach z udziałem Regionalnego Ośrodka Kultury w Zbójnej.

Zdjęcia z pobytu: