Motyl

Powiat Łomżyński

Wizyta Powiatu Dingolfing-Landau na terenie Powiatu Łomżyńskiego

W dniach 23-27 maja 2012 roku na zaproszenie Starosty – Lecha Szabłowskiego na terenie Powiatu Łomżyńskiego przebywała oficjalna 18-osobowa delegacja Powiatu Dingolfing-Landau z Bawarii. Delegacji przewodniczył Starosta – Heinrich Trapp. W składzie delegacji uczestniczyli przedstawiciele Gminy Marklkofen, która jest partnerem Gminy Śniadowo.

Tegoroczny pobyt niemieckiej delegacji związany był z uroczystościami poświęcenia i nadania sztandaru Powiatowi Łomżyńskiemu.

Współgospodarzem wizyty był Marszałek Województwa Podlaskiego – Jarosław Dworzański, który przywitał delegację w Warszawie oraz uczestniczył wraz z małżonką w zwiedzaniu warszawskich Łazienek.

Podczas pobytu w Łomży partnerzy niemieccy uczestniczyli w Mszy Świętej, na której został poświęcony sztandar Powiatu Łomżyńskiego oraz w oficjalnych uroczystościach z tym związanych w Centrum Kultury przy szkołach katolickich w Łomży. Na prywatnym spotkaniu delegację przyjął w Pałacu Biskupim - Jego Ekscelencja Ks. Biskup Janusz Stepnowski.

Pobyt w Komendzie Miejskiej PSP był okazją do zapoznania się z funkcjonowaniem i działalnością straży pożarnej w Polsce. W trakcie spotkania strażacy zaprezentowali najnowocześniejszy sprzęt przeciwpożarowy i urządzenia niezbędne do ratowania życia i zdrowia.

 

W trakcie wizyty gości przyjął także na terenie Gminy Śniadowo – Wójt Rafał Pstrągowski, który zapoznał delegację z osiągnięciami samorządu gminnego. Młodzież z Publicznego Gimnazjum w Śniadowie przedstawiła program instrumentalno-taneczny zawierający szeroki wachlarz śpiewu i tańca nawiązującego do różnorodności kultury europejskiej.

W Osobnem Gm. Śniadowo goście zwiedzili najnowocześniejsze gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji mleka. W m-cu maju państwo Tomaszewscy zainstalowali w swoim gospodarstwie robot nowej generacji samodzielnie realizujący udój mleka.

Drugą częścią wizyty był pobyt delegacji na terenie województwa podlaskiego m.in. w siedzibie Narwiańskiego Parku Narodowego w Kurowie oraz w Zamku w Tykocinie i Kiermusach. Podczas pobytu w Białymstoku gości z Bawarii przyjął w Pałacu Ślubów – Prezydent Białegostoku  Tadeusz Truskolaski z małżonką. Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum starych samochodów w Białymstoku.

Tegoroczna wizyta była podkreśleniem uroczystości poświęcenia i nadania sztandaru Powiatowi Łomżyńskiemu, służyła zacieśnieniu przyjaźni samorządowców partnerskich powiatów oraz dała impuls do dalszej owocnej współpracy Powiatu Łomżyńskiego, Gminy Śniadowo oraz Województwa Podlaskiego z niemieckimi partnerami.

2012-05-30 12:09 Opublikował: Beata Korwek

Starostwo Powiatowe Łomża

Starostwo Powiatowe w Łomży
ul. Szosa Zambrowska 1/27
tel. (086) 215 69 00
fax. (086) 215 69 04 E-mail:starosta.blm@powiatypolskie.pl

Newsletter


Wykonanie strony: speed s.c.