BIP - Starostwa Powiatowego w Łomży

Biuletyn Informacji Publicznej

Gospodarowanie zasobami wodnymi na terenie powiatu łomżyńskiego

Starosta Łomżyński gościł przedstawicieli jednostek zarządzających wodami
W dniu 7 marca 2011 roku pod przewodnictwem Starosty Łomżyńskiego odbyło się spotkanie dotyczące gospodarowania zasobami wodnymi na terenie powiatu łomżyńskiego.
W spotkaniu udział wzięli m.in.: przedstawiciel Caritas Diecezji Łomżyńskiej w Łomży i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Panowie : Marian Brożyna – Dyrektor Wydziału Geodezji i Rolnictwa Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku i Robert Żyliński – Dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku, radni – członkowie Komisji Rolnictwa, Geodezji, Gospodarki Wodnej, Ochrony Środowiska i Leśnictwa Rady Powiatu Łomżyńskiego oraz Przewodniczący Gminnych Spółek Wodnych w Łomży, Zbójnej i Śniadowie.
Ważniejsza sieć wodna powiatu to:
1. Rzeka Narew ( długość na terenie powiatu ok. 88,0 km ) i Pisa ( ok. 20,0 km ) będące rzekami żeglownymi w administrowaniu Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.
2. Rzeka Biebrza ( długość na terenie powiatu ok. 21,5 km ) administrowana przez Biebrzański Park Narodowy.
3. Rzeki m.in. Łomżyczka, Łojewek, Ruż, Gać, Bździążek, Muzga, Penza zaliczone do wód istotnych dla regulacji stosunków wodnych na potrzeby rolnictwa, służących polepszeniu zdolności produkcyjnej gleby i ułatwieniu jej uprawy będące w administrowaniu Marszałka Województwa Podlaskiego wykonywanym przez Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku.
4. Ok. 13 000 ha gruntów zmeliorowanych, ok. 746,0 km rowów szczegółowych oraz ok. 6228,0 ha użytków rolnych zdrenowanych będących w zarządzie 7 Spółek Wodnych.
Pan Zenon Chęć – Zastępca Dyrektora RZGW w Warszawie poinformował, że w 2010 r. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej umocnił ok. 800 m erodowanego brzegu rzeki Pisy, na wysokości Ośrodka Caritas w Ptakach.
Pan Marian Brożyna – Dyrektor Wydziału Geodezji i Rolnictwa Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku poinformował, że Wojewoda Podlaski posiada w swoim budżecie 150 tys. zł. jako dotacja podmiotowa dla Spółek Wodnych z przeznaczeniem na pokrycie części kosztów robót wykonywanych sposobem gospodarczym. Ponadto Wojewoda wystąpił o przyznanie na ten cel dodatkowych środków finansowych w wysokości 1 mln złotych.
Pan Robert Żyliński – Dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku poinformował, że na terenie działania Oddziału Terenowego w Łomży jest ok. 1000 km cieków, 500 budowli urządzeń wodnych i 18,0 km wałów przeciwpowodziowych. Na utrzymanie urządzeń WZM i UW w Białymstoku otrzymał środki finansowe w wysokości ok. 3 mln złotych, co stanowi 14 % zapotrzebowania. Ponadto dodatkowo otrzymał 4mln złotych dotacji, która w połowie została wykorzystana na zbiornik Siemianówka i jazy na rzece Narwi. Poinformował również, o tym, że na stronie internetowej WZM i UW w Białymstoku opublikowane są zasady odbudowy urządzeń melioracji wodnych szczegółowych przy udziale rolników (20 %).
Pan Józef Nowociński – Przewodniczący Gminnej Spółki Wodnej w Łomży przedstawił informację z działalności Spółki. Podkreślił, że Spółka ma problemy z windykacją składek – ściągalność w 2010 roku wynosiła 36%. Ponadto stwierdził, że nie otrzymują pomocy finansowej z Gminy Łomża.
Pan Jerzy Sadowski – Spółka Wodna w Zbójnej, przedstawił informację z działalności Spółki. Potwierdził, że podobnie jak w innych Spółkach problemem jest ściągalność składek, brak pomocy finansowej oraz że pomoc finansowa Wojewody jest niewielka i przyznawana w okresie niekorzystnym dla Spółki. Zaproponował, aby zmienić zasady rozdziału dotacji Wojewody m.in. przyjąć wykonanie prac konserwacyjnych za rok ubiegły, a nie jak dotychczas – do końca sierpnia. Nadmienił, że utrudnieniem w prowadzeniu prac konserwacyjnych są licznie występujące bobry, które budując tamy wyrządzają szkody, jak również to, że udrożnienie tych rowów wymaga dodatkowych nieplanowanych kosztów, których nie rekompensuje Skarb Państwa ( odpowiedzialny za szkody wyrządzone przez zwierzęta objęte ochroną w tym bobry ). Zgłosił Dyrektorowi WZM i UW w Białymstoku pilną potrzebę konserwacji urządzeń podstawowych – rowu A w hm 9+100 – 11+000, która umożliwi odprowadzenie wód z urządzeń objętych działalnością Spółki.
Pan Cezary Polkowski – Spółka Wodna w Śniadowie, przedstawił informację z działalności Spółki. Podkreślił, że ściągalność składek w 2010 roku wynosiła ok. 86%. Ponadto poparł wniosek o zmianę zasad rozdziału środków finansowych będących w dyspozycji Wojewody tj. przyjąć wykonanie prac konserwacyjnych za rok ubiegły, a nie jak dotychczas – do końca sierpnia.
Data powstania: piątek, 11 mar 2011 08:32
Data opublikowania: piątek, 11 mar 2011 08:39
Data przejścia do archiwum: wtorek, 3 maj 2011 13:26
Opublikował(a): Justyna Chmielewska
Zaakceptował(a): Justyna Chmielewska
Artykuł był czytany: 2975 razy